Kazachstan: nulová daň pre kiná a obchodné centrá

NURSULTAN – Vláda Kazachstanu  znížila na nulu daň z nehnuteľností pre kiná, obchodné a zábavné centrá. Informuje o tom portál www.informburo.kz.

Nulová daň sa týka  dane z nehnuteľností pre právnické a fyzické osoby vo veľkých maloobchodných zariadeniach, nákupných a zábavných centrách, kinách, divadlách, výstavách a fitnes a športových zariadeniach;  daň z pôdy z poľnohospodárskej pôdy poľnohospodárskych výrobcov; individuálna daň z príjmu fyzických osôb podnikajúcich vo všeobecne zavedenom daňovom konaní. Portál konštatuje, že “pri použití korekčného faktora „0“ na sadzby sa určenie základu dane, predmetov zdaňovania, zdaňovacieho obdobia a splnenia daňových povinností uskutoční spôsobom predpísaným daňovým poriadkom.”

Vláda toto opatrenie prijala v súvislosti s rozšírením koronovírusom v Kazachstane, ale aj v súvislosti so sviatkom Nauryz (Nourúz). Je to sviatok jari spojený s astronomickým slenečným kalendárom. Je rozšírený medzi turkickými a perzskými národmi.  Kazachstan prvý raz oslavuje sviatok bez toho, aby sa ľudia stretávali na uliciach, v parkoch, alebo zábavných centrách.

Prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev v príhovore obyvateľom povedal, nech sa tradičný sviatok prebudenia prírody splní naše nádeje a všetky výzvy, ktoré stoja pred nami. “Nech pod každou kupolou jurty (šanyrakom) vládne mier, pokoj a hlaho”. Povedal Nursultan Nazarbajev. Obyvateľom v závere príhovoru zaželal šťastie a dobro, zdravie a prekvitanie.”

Nourúz (perzsky عید نوروز) je tradičný perzský sviatok na oslavu jarnej rovnodennosti, vznikol pred viac ako 3000 rokmi. Má súvislosť so Zoroastrickými sviatkami.

Oslavuje sa v Kurdistane, Albánsku, Azerbajdžane, Gruzínsku, Iráne, Severnom Iraku a Turecku, ďalej v krajinách Strednej Ázie – Kazachstane, Kirgizsku, Tadžikistane, Turkménsku a Uzbekistane . Rôzne varianty toho sviatku oslavujú Peržania, turkické národy ľudia na Balkáne, v severnej Číne, na Kaukaze, Kryme, v Indii, Iraku, Pakistanu a Sýrii.

Nourúz je prvý deň jari, začiatok báhajskeho kalendára a Iránskeho kalendára. Oslavuje sa obdobne ako v európskych krajinách Veľká noc. Presnejšie povedané, sviatok Nourúz  znamená perzsky “Nový deň”, do istej miery pripomína akýsi mix štyroch klasických sviatkov, tak ako ich poznáme: Mikuláš, Vianoce, Silvester a Veľká noc.