FAZ: Hendrick Streeck o nových príznakoch vírusu

BERLIN – V rozhovore s nemeckými novinami Frankfurtner Allgemeine Zeitung (FAZ) virológ Hendrik Streek povedal, čo je presne v súčasnosti známe o koronavíruse. Najmä uviedol, že mnoho pacientov v Nemecku má nové príznaky, ktoré sa predtým neboli . Existuje podozrenie, že vírus postihuje nielen pľúca.

Hendrick Streeck je viroológ a pravdepodobne vyšetril väčšinu ľudí infikovaných koronovírusom v Nemecku. V tomto rozhovore hovorí o nových príznakoch vírusu Covid-19, rýchlych testoch a vysokej úmrtnosti.

FAZ: Pán profesor, vo všeobecnosti pracujete na vakcíne proti HIV, ale teraz ste sa museli zaoberať novým koronavírusom. Líšia sa koronavírusy zásadne od HIV?

Hendrik Streek: Som špecialista na virológiu a infekčnú epidemiológiu a vďaka mojej kvalifikácii tiež chápem koronavírusy. Odkedy som sa presťahoval do Bonnu, rozsah môjho výskumu sa výrazne rozšíril, a to aj v oblasti diagnostiky. Začal som sa zaoberať inými vírusmi. Virologický ústav a výskum HIV na Lekárskej fakulte Univerzity v Bonne, dokonca aj pod Christianom Drostenom, ktorý sa presťahoval na kliniku Charite v Berlíne, sa stal referenčným laboratóriom pre koronavírusy. Na jeseň roku 2019 ho vymenil na jeho poste. Pretože nie všetci zamestnanci odišli do Berlína, zostal značný odborný potenciál. Všetci moji zamestnanci teraz pracujú na víruse Sars-CoV-2 v nádeji, že budú môcť vo svojom výskume napredovať.

Koľko zamestnancov máte?

Ich počet sa neustále mení, keďže ešte lem stále formujeme skupiny. Spolu s postgraduálnymi študentmi je ich viac ako 40.

Čo konkrétne robíte? 

Snažili sme sa odpovedať na najjednoduchšie otázky. Tým, že som viroológ, ktorý vyšetril väčšinu koronavírusov infikovaných v Nemecku. V okrese Heinsberg, kde je obzvlášť veľa prípadov, sme šli domov ku všetkým, ktorí boli nakazení, a robili s nimi rozhovory. Zaznamenali sme príznaky a odhalili niekoľko nových, odobrali vzorky vzduchu, odobrali sme stopy od kľučiek dverí, mobilných telefónov a diaľkových ovládačov, dokonca sme odobrali vzorky vody z toaliet.

Môže sa vírus prenášať exkrementami?

Obávame sa, že áno, ale zatiaľ to nebolo dokázané. Na záchode sme objavili genetický materiál vírusu, ale to neznamená, že je nákazlivý.

Aké nové symptómy ste objavili?

Takmer dve tretiny všetkých infikovaných ľudí, s ktorými sme sa zhovárali, naznačovali, že niekoľko dní nepociťovali ani vône a ani chute. Ukázalo sa napríklad, že žena necítila plnú plienku svojho dieťaťa. Niektorí necítili svoj šampón, iní si mysleli, že jedlo bolo bez chuti. Keď sa tieto príznaky objavia, stále nemôžeme povedať s istotou, ale myslíme si, že sa to stane nejaký čas po infekcii.

Koľko infikovaných ste sa pýtali?

Určite viac ako stovky. Je pravda, že to neboli také závažné prípady, ktoré sa riešia v nemocniciach.

Ako by ste opísali typického pacienta s vírusom Covid-19?

U typického pacienta s vírusom Covid-19 sú príznaky mierne. Vedci zo Šen-čenu dospeli k rovnakému záveru, ktorý zistil, že 91% infikovaných má mierne alebo stredne ťažké príznaky: suchý kašeľ, pravdepodobne zvýšenú teplotu. K tomu sme pridali  stratu vône a chuti. Okrem toho v 30% prípadov mali naši pacienti hnačku – častejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Čím sa ešte zaoberáte?

Napríklad sme porovnali pätnásťminútový rýchly test berlínskej farmaceutickej spoločnosti Pharmact AG so štandardným testom, teda výterom hrtanu. Pri rýchlom teste sa z prsta odoberie krvný test, výsledok sa stanoví farbiacim komprimátom.

Reaguje rýchly test na protilátky prítomné v krvi?

Presne tak. Citlivosť testu je, žiaľ, iba 33%, za relatívne priaznivých podmienok – 93%. To znamená, že ak je výsledok testu pozitívny, potom sa prítomnosť Covid-19 považuje za dokázanú, ak je výsledok negatívny, môže byť pacient stále infikovaný. To znamená, že dve tretiny prípadov sa nedajú zistiť rýchlym testom.

Sieť poskytuje informácie o tom, že nový patogén je pravdepodobne symbiózou predchádzajúcich Sars z rokov 2002-2003 a vírusu HIV, a preto je vírus Sars-CoV-2 tak nebezpečný.

Nepočul som nič také, považujem to za nezmysel. Možno niekto napísal tento príbeh na internete, keď sa dozvedel, že starý liek proti HIV Kaletra s účinnými látkami lopinavir a ritonavir zistil určitú účinnosť proti starému vírusu Sars-1. Nový patogén je skutočne podobný starému vírusu Sars, a preto sa nazýva Sars-CoV-2. Patogény sú geneticky podobné 80%.

Čo robí vírus tak nebezpečným?

Nový patogén nie je taký nebezpečný, je dokonca menej nebezpečný ako Sars-1. Rozdiel je v tom, že Sars-CoV-2 sa replikuje v hornej časti nosohltanu, a preto je oveľa infekčnejší, ako keby vírus preskočil z jedného hltanu na druhý. V tom je však pozitívny bod. Sars-1 sa replikuje hlboko v pľúcach, a preto nie je taký nákazlivý, ale keďže infikuje pľúca, je nebezpečnejší. Sars-2 sa zriedkavo objavuje v pľúcach, ale ak sa tak stane, potom je ochorenie obzvlášť závažné.

Hovoria, že nový koronavírus ovplyvňuje aj iné orgány – pečeň a zažívací trakt?

Samozrejme, že je vždy hlúpe hovoriť: To všetko ešte neviem.  Ale bohužiaľ to tak je. Vieme, že Sars-2 vstupuje do svojej hostiteľskej bunky prostredníctvom receptora ACE-2. Mnoho tkanivových buniek má tento receptor, vrátane napríklad semenníkov, ktoré by mohli byť tiež napadnuté. V skutočnosti si to viete predstaviť v jednotlivých prípadoch, zatiaľ však neexistujú žiadne potvrdené vedomosti. V žiadnom prípade sme nenašli patogén v krvi alebo plazme v žiadnom z našich skúmaných prípadov Covid-19. Hnačka naznačuje, že je napadnutý zažívací trakt.

Ako môžete vysvetliť nízku úmrtnosť v Nemecku napríklad v porovnaní s Talianskom?
Vôbec nás to neprekvapuje. Pretože v Taliansku sa testovali iba pacienti so závažnými príznakmi. Napríklad nedávne štúdie v Číne  ukázali, že deti sú vírusom napadnuté rovnako často ako dospelí, ale majú iba mierne príznaky alebo vôbec žiadne. Na základe tejto štúdie a skutočnosti, že 91% ľudí reaguje na infekciu Covid-19 iba s miernymi alebo stredne závažnými príznakmi, sa zdá, že Taliani sa v počiatočnom období zamerali iba na zvyšných 9%. Aj v Číne sa počet úmrtí spočiatku výrazne zvýšil, ale nie počet infikovaných ľudí, ale tan sa tiež sústredil na úmrtia. Teraz je to naopak, pretože v Číne sa vykonáva oveľa viac testov.
To znamená, že v Taliansku je počet infikovaných oveľa vyšší, ako ukazujú štatistiky?
Presne tak. Predpokladám, že vírusová infekcia v Taliansku je mimoriadne vysoká, zatiaľ ju neobjavili.
Nie je to tak u nás?
V Nemecku boli pacienti s veľmi miernymi príznakmi testovaní od samého začiatku. Náš typický pacient v Bonne mal bolesti v krku. Som si istý, že v Taliansku by mu to nevenovali pozornosť.
Ale počet mŕtvych sa v Nemecku zvýši?
Určite to však nebudú také apokalyptické čísla, ako tie o ktorých sa dnes hovorí. Napokon treba mať na pamäti, že ľudia, ktorí v Nemecku zomreli po nakazeni Sars-CoV-2, sú výlučne starí ľudia. Napríklad v Heinsbergu zomrel 78-ročný chronicky chorý človek na zlyhanie srdca, ale jeho pľúc sa to nedotklo. Ale pretože v ňom objavili bol Covid-19, bol zaradený do príslušných štatistík. Človek by sa však mal pýtať, či by zomrel bez vírusu. V Nemecku zomrie každý deň 2,5 tisíce ľudí. Počas posledných dvoch týždňov 12 mŕtvych malo nejaký druh spojenia so Sars-2. Samozrejme, zomrie niekoľko ďalších ľudí, ale môžem to verejne vyhlásiť: je možné, že v roku 2020 nebude celkový počet úmrtí v Nemecku vyšší ako obvykle.