Kazachstan: najlepšie recepty miestnej kuchyne

ASTANA – Kazašká kuchyňa má v sebe tradície predkov. 

Konské mäso, baranina, hovädzina, ťavie mäso, cestoviny, sladkosti…

A poďme na zoznam:

Besbarmak

Ak sa pri návšteve Kazachstanu opýtate na najkazšskejšie jedno, každý Vám učite odpovie “Besbarmak!”.

Jedlo sa skladá z vareného mäsa. Môže to byť konské, ťavie, alebo hovädzie. Podkladom je tenké varené cesto, prílohou sú varené zemiaky. Jedlo je zaliate bujónom. Najväčšia porcia bola uvarená v roku 2015. Jedlo malo 736,5 kilogramu. Historici ho prvý raz spomínajú v roku 1770.

Manty

Manty pripomínajú veľké pirohy. Sú z mäsom. Mali by ste ich skúsiť naplnené tektvicou. Pre vegetariánov existuje verzia so zemiakmi. Manty sa varia na pare. Servírujú sa s bojónom, zeleninou, alebo omáčkou, ktorej je základnou surovinou kyslé mlieko.

Kuyrdak

Základom jedla je baranina. K mäsu sa pridávajú zemiaky a cibuľa, opečené do zlatista. Pečú sa v baraňom tuku. K jedlu sa pridáva zelenina a hustá omáčka.

Palau

Palau je miestny Plov, čo je stredoázijské rizoto. Jedlo sa sklá z nasledovných zložiek: mäso, ryža, mrkva. Pre jedlo v Kazchstane vždy nájdu baraninu.  Do jedla sa pridáva sušená ačokča, čo je miestny druh zeleniny.

Kazy

Jedlo sa pripravuje z čistého konského mäsa. Väčšinou je to rebro. V žiadnom prípade nesmie byť mleté. Je to národná hrdosť. Najväčšie jedlo pripravené v krajine malo 100 metrov a vážilo 1 tonu.

 

Koktal

Ak máte radi údené ryby, objednajte si pečené údené ryby. Nie sú očistené od šupín. Ryby roztvoria ako knihu a zvrchu ich pomažú majonézou. Samozrejme pridávajú paradajky a cibuľu.

Baursak

To sú šišky na základe kysnutého cesta. Na kysnutie sa používa obyčajné droždie. Kyslé sa podávajú ku kazaškej polievke šarpu. Sladké k čaju.

Šeľpek

Sú to klasické placky pripomínajúce lokše. Sú hrubšie. Predávajú sa v bodoch rýchleho občerstvenia, na tržniciach a všade kde sa len dá.

Kurt

Kyslo-mliečny produkt. Pripravuje sa z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka. V Kazacshane sa pripravuje aj z kobylieho mlieka. Pripravuje sa v podobe guličiek. Je to niečo medzi sušeným tvarohom, či mliekom a syrom. Pridáva sa k polievkam, alebo sa podáva ako dezert.

Žent

Opekaná pšeničná múka sa mieša s medom, cukrom a praženým maslom. Niekedy sa k cukrovinke pridávajú hrozienka, orechy a iné sušené ovocie.

Fotografie: www.pexels.com