Kazachstan chce prepraviť ropu do Nemecka

MOSKVA / ASTANA – KazTransOil chce v budúcom roku rezervovať 1,2 milióna ton kapacity Družby na dodávky do Nemecka, vrátane 300 000 ton v prvom štvrťroku, uviedol hovorca Transneftu Igor Demin.

Ruský prevádzkovateľ ropovodov  Transnefť uviedol, že dostal od svojho kazašského partnera žiadosť o rezerváciu kapacity ropovodu Družba pre dodávky ropy do Nemecka na budúci rok.

Toto by mohol byť prvý krok k tomu, aby sa kazašská ropa dostala do nemeckých rafinérií, keďže sa krajina snaží nájsť alternatívu k ruskej. Zatiaľ čo dodávky ropovodov sú vyňaté z európskych sankcií, Nemecko sa zaviazalo zastaviť dovoz ropy ropovodom z Ruska do konca tohto roka z dôvodu NWO Moskvy na Ukrajine.

KazTransOil JSC má v úmysle v budúcom roku rezervovať 1,2 milióna ton kapacity Družby v Nemecku, vrátane 300 000 ton v prvom štvrťroku, uviedol hovorca Transneftu Igor Demin.

Žiadosť si bude vyžadovať súhlas ruského ministerstva energetiky, ale je „technicky možné“ dodať tieto objemy, uviedol vo štvrtok telefonicky Demin. “Stále sme však nedostali žiadne otázky od kazašských producentov ropy.”

KazTransOil okamžite odmietol komentovať.

Nemecko rokuje s Kazachstanom o nahradení ruskej ropy, ale rokovania ešte nie sú ukončené. Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva je v rámci súčasných sankcií povolené využívať existujúcu sieť ropovodov pre kazašskú ropu.