Bajkonur stále patrí medzi najväčšie kozmodrómy sveta

BAJKONUR – Kozmodróm Bajkonur je prvý a najväčší na svete. Nachádza sa na území Kazašskej republiky. Jeho názov pochádza z kazašského slova Bajkonyr, čo sa prekladá ako bohatá dolina.  

Nachádza sa v Kyzylordynskej oblasti medzi mestom Kazalynsk a dedinou Žosaly, neďaleko dediny Ťuratam.  Preto sa v niektorých publikáciách objavuje pod názvom «Tyuratam Missile and Space Complex» (TTMTR).  Má 6717 km². Kedysi bol majetkom Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Po jeho rozpade sa stal majetkom Kazachstanu. Ruská federácia mu ročne platí nájomné vo výške 115 mil. USD vo forme vojenskej techniky. Kazachstan spolu s Ruskou federáciou vytvorili štartovací komplex Bajterek, čo kazašsky znamená topoľ. Je určený pre štart rakiet typu Angara, ktorá má byť poháňaná ekologicky čistým palivom. Projekt financuje Kazachstan, za technológie zodpovedá Ruská federácia. Celkom sa nachádza Bajkonure pätnásť štartovacích rámp. Medzi nimi je deväť rôznych typov. Nájdeme tam štyri komplexy na testovanie medzikontinentálnych balistických rakiet. K nim patrí jedenásť montážnych hál.

Z hľadiska množstva štartov rakiet drží Bajkonur prvenstvo. Na druhom mieste je americký Cape Canaveral Air Force Station, CCAFS, na treťom mieste Centre Spatial Guyanais, Európskej kozmickej agentúry.

Kozmodróm sa postavil na uvedenom mieste preto, lebo bol neďaleko železničnej trate Moskva – Taškent. Projekt a jeho miesto malo pracovný a krycí názov Tajga. Kozmodróm sa začal stavať v roku 1955. Oficiálne narodeniny má 2. júna 1955.  USA sa dozvedeli o kozmodróme až  5. augusta 1957 vďaka preletu špionážneho lietadla Lockheed U-2. Oficiálne informácie o kozmodróme sa objavili 12. apríla 1961, keď kozmická raketa Vostok dopravila na obežnú dráhu Zeme v prvej kozmickej lodi Vostok 1 Jurija Gagarina.

Od roku 2016 približne štyridsať cestovných kancelárií organizuje turistické exkurzie po kozmodróme Bajkonur. Povinnosť pre všetkých milovník kozmonautiky!