Čo týždeň dal: makroekonomické údaje oddialia zníženie úrokov, S&P500 pokles zo svojich maxím
NEW YORK – Prvý aprílový týždeň priniesol silné údaje o americkej ekonomike, najmä údaje z pracovného trhu, čo podnietilo analytikov a Fed, špekulovať o možnosti oddialenia zníženia úrokových sadzieb.
Okrem toho index S&P zaznamenal pokles zo svojich historických maxím a cena komodít bola poháňaná trvajúcim a silnejúcim geopolitickým napätím.
Pondelok priniesol pokles akcií aj dlhopisov po tom, čo solídne údaje z amerických tovární posilnili špekulácie, že Fed sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o viac ako 10 bázických bodov, pričom sa pohybovali v blízkosti svojich maxím. Akcie stratili na sile po tom, ako si index S&P 500 pripísal piaty mesiac rastu, avšak v tento deň jemne poklesol pod 5 250 bodov. Akcie Microsoftu vzrástli, Apple zaznamenal pokles ako aj spoločnosť FedEx, keďže ich zmluva s americkou poštovou službou vyprší koncom septembra. Dolár, ropa aj, zlato vzrástli, kvôli izraelskému útoku v Sýrii, v prípade ropy WTI to bol nárast na 83,93 USD za barel a v prípade zlata išlo o nárast na 2 243,23 USD za uncu. Počas piatkového veľkonočného vystúpenia sa Jerome Powell prezident Fedu vyjadril, že je potrebných viac dôkazov o tom, že ceny sú pod kontrolou a preto sa analytici vyjadrili, že by zníženie sadzieb mohlo nakoniec nastať až v 2. polovici roka. Ďalším faktorom, ktorý v pondelok vyvíjal tlak na dlhopisy, boli emisie podnikových dlhopisov. Spoločnosť Adobe Inc. sa na trhu s dlhopismi vysokého ratingu snažila získať hotovosť a bola jednou zo siedmich spoločností, ktoré predávali dlhopisy. Podľa stratégov Bank of America Corp. zisky na americkom akciovom trhu v minulom štvrťroku zvýšili dôveru akciových investorov na najvyššiu úroveň za takmer dva roky, ale nálada je stále ďaleko od “euforickej” úrovne.
Utorok priniesol pokles akcií po dobrých ekonomických údajoch z USA a rally na komoditách podnietili špekulácie, že vyššie sadzby by mohli byť udržiavané dlhšiu dobu. Silné dáta z výroby priniesla okrem USA aj Čína. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrástli o 4 bázické body na 4,35 %, čím dosiahli najvyššie úrovne od novembra. Index S&P 500 dosiahol hodnotu 5 243 bodov, čo od začiatku roka znamená viac ako 10% nárast. Európsky index Euro Stoxx 50 dosiahol úroveň 5 083,42 bodov a od začiatku januára si pripisuje zisk 12,84 %. Ropa sa vyšplhala na 85 USD, meď rástla a zlato sa pohybovalo v blízkosti historických maxím. Bitcoin sa prepadol na hodnotu 65 920,04 USD. Index malých spoločností sa prepadol o 2%, v rámci spoločností s veľkým kapitálom bola Tesla na čele strát. Americké akcie vrástli od októbrových miním, napriek prognózam, že by sa zníženie sadzieb mohlo oddialiť. Podľa údajov spoločnosti Bespoke Investment Group kĺzavý 1-ročný výnos indexu S&P 500 prevyšoval výkonnosť dlhodobých amerických štátnych dlhopisov už 40 mesiacov v rade, čo bola najdlhšia séria od roku 1978. Podľa historických dát, silné výnosy amerických akcií v 1. štvrťroku boli dobrým znamením a mali tendenciu viesť k ďalším ziskom do konca roka.
Stred týždňa priniesol prejav Jeromeho Powela, ktorý len potvrdil, že Fed stále čaká na vyjadrenie tvorcov politiky o znížení úrokových sadzieb a zároveň sa vyjadril, že inflačné údaje nezmenili ich názor a znižovanie by mohlo nastať tento rok. Tieto vyjadrenia mali vplyv na akcie, ktoré sa v stredu posunuli vyššie, ale výraznejší pokles kvôli neuspokojivým vyhliadkam svojich továrenských prevádzok zaznamenala spoločnosť Intel o viac ako 7%. K Intelu sa pridala aj spoločnosť Walt Disney o viac ako 3% a to z dôvodu odmietnutia Nelsona Peltza ako člena predstavenstva. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov zostali na úrovni 4,35 %. Index S&P 500 skončil len so ziskom 0,1 %. Stratégovia zo Citigroup Inc. sa tiež vyjadrili, že investori stále prejavujú dopyt po amerických akciách, čo by mohlo znamenať priestor pre ďalšie rally. Len jemné pohyby v tento deň zaznamenali aj index Nasdaq, ropa či zlato, ale aj Bitcoin. Stredajšie správy tiež hovorili o spoločnosti Apple, ktorá skúma možnosti v oblasti osobnej robotiky. Zvýšenie poplatkov svojej platformy oznámil Spotify Technology a zvýšenie poplatkov, ale za kreditné karty oznámil aj MasterCard. Pozitívne správy oznámil aj Ford Motor, ktorého predaje v 1. štvrťroku vzrástli o 7% a to najmä vďaka hybridným vozidlám.
Štvrtok priniesol pád akciového trhu spolu s indexami, ktorý prišiel pred očakávanými piatkovými správami z pracovného trhu v USA. S&P 500 vymazal zisky a klesol zo svojho historického maxima o 1,2% a uzatvoril na hodnote 5 147,2. O niečo vyšší pokles zaznamenali aj indexy Nasdaq o 1,5% a Dow Jones Industrial Avarage o 1,4%. Naopak rast zaznamenali štátne pokladničné poukážky a dolár, ktorý skončil v blízkosti maxím seansy. Po vyhláseniach izraelského prezidenta, že ublížia všetkým, ktorí sa mu budú snažiť ublížiť, Ropa Brent prekonala hranicu 90 USD za barel. Vo štvrtok sa konali aj prejavy niektorých predstaviteľov Fedu, pričom prezident pobočky v Minneapolise povedal, že ak sa pokles inflácie zastaví, zníženie sadzieb nemusí nastať tento rok. Napriek tomuto vyjadreniu, výnosy amerických 10-ročných dlhopisov klesli o 5 bázických bodov. Deň pred oficiálnymi dátami o zamestnanosti, vyšli aj očakávania, ktorého hovorili, že marec priniesol jej zdravý rast spolu s nárastom priemerného hodinového zárobku. Vo štvrtok tiež vyšli správy o varovaní americkej Federálnej obchodnej komisií spoločností, medzi ktorými boli aj Pfizer, Baxter či Thermo Fisher Scientific o možnosti napadnutia ich akvizícií. Podľa správ bude musieť spoločnosť Amylyx Pharmaceuticals stiahnuť svoj liek na nervové ochorenie, pretože pacienti nevykazovali lepšie výsledky ako tí, ktorí dostávali placebo.
Obchodný týždeň uzavrel pozitívne po makroekonomických dátach o zamestnanosti v USA, ktoré prekonali očakávania, rovnako aj miera nezamestnanosti klesla. Podľa vyjadrení analytikov, pozitívne správy o zamestnanosti znamenajú prispôsobenie sa trhu vysokým sadzbám a mohlo by viesť k oddialeniu zníženia sadzieb. Vyjadril sa aj Jerome Powell, že vzhľadom na dáta o zamestnanosti a inflácie by oddialenie nastať mohlo. Swapové kontrakty, ktoré predpovedajú rozhodnutia Fedu ohľadne sadzieb, znížili svoju pravdepodobnosť júnového znižovania na 52%. Indexu S&P 500 sa podarilo vzrásť o 1,1% a opäť prekročiť hranicu 5 200 bodov. Rovnakým tempom šli aj zvyšné americké indexy, Nasdaq si pripísal 1,3% a Dow Jones 0,8%. Výnosy amerických štátnych pokladničných poukážok rovnako aj na 10-ročných dlhopisoch si pripísali nárast, a to v prípade 10-ročných dlhopisov to bolo 9 bázických bodov na 4,40%. Potom čo Elon Musk odmietol správy o zrušených plánoch na lacnejšie vozidlá, akcie Tesly vzrástli a k nárastu cien akcií sa pridala aj spoločnosť Meta. Tá zároveň požiadala o zamietnutie protimonopolnej žaloby americkej Federálnej obchodnej komory, ktorá sa týkala jej akvizícií Instragramu a Whatsappu. V prípade inej akvizície, konkrétne prevzatie spoločnosti Southwestern Energy spoločnosťou Chesapeake Energy, protimonopolné orgány požadujú viac informácií od ťažbárov, čo malo za následok odloženie tejto akvizície na 2. polovicu roka. V prípade komodít, pretrvávajúce geopolitické napätie stále udržiava ropu Brent nad úrovňou 90 USD za barel, ropa WTI má cenu takmer 87 USD a zlato stúplo o 1,4% a uzavrelo na hodnote 2 323,68 za uncu.
Oficiálny PMI výrobného sektora čínskeho NBS sa v marci zvýšil na 50,8 bodov z predchádzajúcich 49,1 bodov a išlo o rast aktivity v továrňach za posledných 6 mesiacov kvôli pokračujúcemu úsiliu Pekingu o hospodárske oživenie. Zamestnanosť v Číne zároveň klesala miernejším tempom (48,1 oproti 47,5). Vývoz z Južnej Kórey sa v marci medziročne zvýšil o 3,1 % na trojmesačné maximum proti prognózam o 5,2% raste, dovoz sa medziročne znížil o 12,3 % v porovnaní s očakávaniami poklesu o 8,1 %. Ročná miera inflácie v Južnej Kórei zostala v marci 2024 na stabilnej úrovni 3,1 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Index spotrebiteľských cien CPI sa v marci zvýšil na 113,94 bodu zo 113,77 bodu z februára 2024. Výdavky domácností v Japonsku vo februári 2024 medziročne klesli o 0,5 %, čo je menej ako sa predpokladalo, a oveľa miernejšie ako pokles o 6,3 % v predchádzajúcom mesiaci.
Podľa predbežného odhadu sa miera inflácie spotrebiteľských cien v eurozóne v marci medziročne znížila na 2,4 % a zaostáva za trhovými očakávaniami na úrovni 2,6 %. Jadrová miera inflácie, bez cien potravín a energií, sa tiež ochladila na 2,9 %, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od februára 2022. Miera nezamestnanosti v eurozóne bola vo februári 2024 na rekordne nízkej úrovni 6,5 %. Počet nezamestnaných osôb sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 17 tisíc na 11,102 milióna. V rámci hlavných ekonomík eurozóny najvyššiu mieru nezamestnanosti naďalej vykazuje Španielsko, Taliansko a Francúzsko a najnižšiu mieru nezamestnanosti zaznamenalo Nemecko. Index spotrebiteľských cien CPI sa vo februári zvýšil na 124,38 bodov zo 123,60 bodov z januára 2024. Európska centrálna banka počas svojho marcového zasadania udržiavala svoje úrokové sadzby na historicky najvyššej úrovni s predpokladom, že inflácia v roku 2024 dosiahne v priemere 2,3 %. Maloobchodné tržby sa vo februári 2024 medzimesačne znížili o 0,5 %.
Ukazovateľ výrobného sektora v USA minulý mesiac vzrástol na 50,3 bodov. Vývoz z USA sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 5,8 miliárd USA na 263,0 miliárd USD, čím dosiahol najvyššiu úroveň v histórii a dovoz sa zvýšil o 7,1 miliárd USD na 331,9 miliárd USD. Počet voľných pracovných miest sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil na 8,756 milióna, čo je nad očakávaniami trhu. Počet osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšil o 11 000 na 221 000, čo je najviac za posledné dva mesiace a výrazne nad trhovými očakávaniami. Miera nezamestnanosti v marci klesla na 3,8 % a prekvapila očakávania trhu, ktorý predpokladal, že sa nezmení. Počet nezamestnaných osôb sa znížil o 29 000 na 6,4 milióna, zatiaľ čo úroveň zamestnanosti zaznamenala výrazný nárast o 498 000 a dosiahla 161,5 milióna. Napriek nedávnym opatreniam Federálneho rezervného systému na sprísnenie politiky zostala miera nezamestnanosti od augusta 2023 v úzkom pásme 3,7 % až 3,9 %, čo naznačuje, že trh práce zostáva silný.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,03%
DOW JONES: -0,68%
NASDAQ: -0,07%
DAX: -0,59%
Euro Stoxx 50: -0,54%
NIKKEI: -2,13%
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +9,11%
DOW JONES: +3,22%
NASDAQ: +7,62%
DAX: +8,50%
Euro Stoxx 50: +10,91%
NIKKEI: +16,52%
David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.