Kazachstan a Rusko plánujú vybudovať plynovod

MOSKVA / ASTANA – Diskutuje sa o výstavbe plynovodu z Ruska cez severné územia Kazachstanu do Číny, predbežne bola určená trasa a rokuje sa o podmienkach výstavby.

Kazachstan a Rusko určili trasu budúceho plynovodu, ktorý má zabezpečiť dodávky medzi oboma krajinami a do Číny, uviedol v utorok kazašský minister energetiky.

Rusko diskutuje o možnej plynárenskej únii s Kazachstanom a Uzbekistanom s cieľom podporiť dodávky medzi týmito tromi krajinami a ďalšími odberateľmi energie vrátane Číny.

Vývoz ruského plynu potrubím do Európy, ktorá bola v minulosti hlavným ruským trhom dodávok ropy a plynu, sa vlani po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine znížil takmer o polovicu.

S cieľom kompenzovať stratu európskeho trhu Moskva nadväzuje úzke obchodné a politické vzťahy s Áziou, ktorá sa stala hlavným odberateľom ruskej ropy, hlavného zdroja príjmov Ruska.

V snahe zvýšiť predaj zemného plynu do Číny rokuje Rusko s Pekingom o výstavbe druhého plynovodu Power of Siberia-2 s kapacitou 50 miliárd metrov kubických ročne, čo je približne rovnaká kapacita ako poškodený a nečinný Nord Stream 1, podmorský plynovod do Nemecka.

Rokovania boli napäté a stále neexistuje dohoda o cene plynu.

Minulý rok sa štátom kontrolovaný Gazprom dohodol aj na dodávkach 10 miliárd metrov kubických plynu ročne z ďalekovýchodného ostrova Sachalin v Rusku pre čínsku štátnu energetickú spoločnosť CNPC.

Rusko v súčasnosti zásobuje Čínu jedinou trasou, plynovodom Power of Siberia, ktorý by mal mať do roku 2025 ročnú kapacitu 38 mld. m3 .