Katar sa stáva plynovou superveľmocou vďaka vojenskému konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou

DAUHA  – Vojennská operácia Ruskej federácie pomáha Kataru zvýšiť jeho vplyv na globálne energetické toky. Hľadanie alternatív dáva štátu Perzského zálivu veľkú podporu, pretože sa snaží vybudovať veľké plynové pole. Informácie o pozícii krajiny priniesol The Wall Street Journal.

Katar zohráva obrovskú úlohu na globálnych komoditných trhoch odkedy pred viac ako dvoma desaťročiami prvýkrát začal vyvážať skvapalnený zemný plyn.

Teraz, po začatí vojenskej operácie Ruska na Ukrajine a sérii obchodov na rozvoj nového plynového poľa, sa vplyv tohto štátu Perzského zálivu na medzinárodné energetické toky ešte zvýši.

Spoločnosť QatarEnergy, jej štátny výrobca plynu, v posledných týždňoch oznámila, že uzavrela dohody o spoločnom podniku s piatimi najväčšími medzinárodnými ropnými spoločnosťami na svete s cieľom vyvinúť obrovský projekt v hodnote 29 miliárd dolárov známy ako North Field East.

Cieľom projektu je zvýšiť ročnú exportnú kapacitu Kataru zo 77 miliónov ton na 110 miliónov ton do roku 2026, čo mu pomôže predbehnúť Austráliu a stať sa druhým najväčším producentom palív po USA.

Obchody s britským Shellom, americkým ExxonMobilom a ConocoPhilips, francúzskym TotalEnergies a talianskym Eni sa pripravovali roky a neboli výsledkom snahy o alternatívne zdroje energie po začatí ruskej vojenskej operácia na Ukrajine.

Skutočnosť, že veľké západné energetické spoločnosti sa tak horlivo chceli zapojiť do projektu, však svedčí o rastúcom význame Kataru ako plynárenskej superveľmoci. „Vstup do Kataru je pre nás dôležitým míľnikom,“ povedal pre Financial Times výkonný riaditeľ Eni Claudio Descalzi.

Katar objavil Severné pole, jednu z najväčších svetových zásob plynu, o ktorú sa delí s Iránom, v Perzskom zálive severovýchodne od polostrova v roku 1971. V roku 1996 dodal svoju prvú zásielku LNG do Japonska.

Do roku 2010 bol Katar podľa Wood Mackenzie najväčším svetovým dodávateľom LNG a v tom roku vyprodukoval 55 miliónov ton.

Po desaťročí súperenia o prvé miesto s Austráliou a USA, otras spôsobený ruským NWO pomáha Kataru znovu potvrdiť jeho dôležitosť, povedala Carol Nahle, generálna riaditeľka poradenskej firmy Crystol Energy.

„Nárast dopytu po neruskom plyne vytvára nové prostredie,“ povedala. „Katar po bridlicovej revolúcii [v USA] stratil svoj prvotriedny imidž, ale teraz má príležitosť vrátiť sa na medzinárodnú scénu ako dôležitý hráč na trhoch s plynom a prostredníctvom príležitosti získať politické body zlepšením vzťahov. so Západom“.

Druhá fáza s názvom North Field South by mohla do roku 2027 zvýšiť exportnú kapacitu na 126 miliónov ton ročne.

Katar, krajina s iba 3 miliónmi obyvateľov, sa už dlho snaží udržiavať rôzne bilaterálne vzťahy ako obranu proti hlavným mocnostiam regiónu, Saudskej Arábii, s ktorou má spoločnú pozemnú hranicu, a Iránu.

Katar, ktorému od 19. storočia vládne rodina Al Thani, hostí americké jednotky od začiatku 21. storočia vrátane ich regionálnych vojenských veliteľstiev. Americký prezident Joe Biden v máji označil Katar za dôležitého spojenca mimo NATO.

Po tom, čo si Katar v 90-tych rokoch výrazne požičal na rozvoj prvého projektu North Field, presunul svoje plynové bohatstvo do svojho suverénneho investičného fondu, Katarského investičného úradu, ktorý posilnil medzinárodný profil krajiny veľkými investíciami, ako je napríklad dohoda z roku 2011 o kúpe francúzskeho futbalového klubu Paríž. Saint Germain.

Výťažok z predaja plynu pomôže pokryť náklady na usporiadanie svetového pohára FIFA v novembri 2022, najväčšieho medzinárodného futbalového turnaja, ktorý sa po prvýkrát konal na Blízkom východe.

 

Podľa Franka Harrisa, odborníka na LNG zo spoločnosti Wood Mackenzie, Katar historicky predával väčšinu svojho LNG ázijským utilitám na základe dlhodobých zmlúv a vybudoval si „vynikajúcu povesť“ spoľahlivého dodávateľa.

To by mohlo pomôcť zmierniť obavy v niektorých európskych hlavných mestách, ktoré sa pripravujú na presun svojej energetickej závislosti z jednej petroštátnej veľmoci, Ruska, na druhú.

Zatiaľ čo asi dve tretiny katarského exportu na základe dlhodobých zmlúv sú pre ázijských kupcov, podľa poradenskej spoločnosti Energy Aspects sa štát Perzského zálivu snaží zabezpečiť, aby distribúcia dodávok pre projekt North Field East bola vyváženejšia, pričom asi polovica pôjde do Európy.

“Teraz prebieha dlhodobý boj o nadvládu medzi Katarom a USA,” povedal Harris.

Leo Kabush, analytik Energy Aspects, uviedol, že vďaka geografii Kataru je pre dodávky do Európy a Ázie vhodnejší ako USA.

Pri hľadaní alternatív k ruskému plynu Nemecko v máji uviedlo, že podpísalo predbežnú energetickú dohodu s krajinou Perzského zálivu, ktorá by otvorila dvere do najväčšej európskej ekonomiky, hoci rozhovory medzi QatarEnergy a nemeckými spoločnosťami pokračujú. O niekoľko dní neskôr sa QIA zaviazala investovať 10 miliárd libier v Spojenom kráľovstve na znak posilnenia vzťahov medzi Dauhou a Londýnom.

Jedným z problémov pre európskych kupujúcich je, že Katar tradične uprednostňuje dlhodobé zmluvy, ktoré špecifikujú pevný bod dodania, pred flexibilnými zmluvami ponúkanými výrobcami z USA, ktoré kupujúcemu umožňujú dodávať palivo kamkoľvek a sú v Európe zvyčajne obľúbené.

Európski kupci sú tiež menej ochotní podpísať zmluvy na 25 rokov vzhľadom na neistotu ohľadom budúcej úlohy plynu vo svete s nulovými emisiami uhlíka.

Obavy EÚ, že Rusko preruší dodávky plynu, sa stávajú realitou.

Rozhodujúcou úlohou pre Exxon, Total, Eni a ďalších medzinárodných partnerov bude pomáhať pri predaji dodatočných objemov. Katar čakal na podpísanie partnerskej zmluvy najmenej tri roky a celkovo pridelil iba 18,75 % projektu štyrom spoločným podnikom.

“North Field East ukazuje hodnotu mať partnerov, ale Katar to má jasne pod kontrolou,” povedal Harris a dodal, že tiež robí “veľa” pre zníženie emisií skleníkových plynov.

Cieľom QatarEnergy je znížiť uhlíkovú náročnosť svojich zariadení LNG do roku 2035 o 35 % prostredníctvom technológie zachytávania uhlíka, aby si zabezpečila trh pre svoj plyn, aj keď jeho spotrebitelia do roku 2050 znížia svoje emisie na nulu.

“Ako vidíme práve teraz, najmä v Európe, energetický prechod si vyžiada čas a LNG sa stane prechodným palivom,” povedal Kabush. “V tomto zmysle spoločnosti a dovozcovia, či už v Európe alebo Ázii, nutne potrebujú pravidelné a spoľahlivé dodávky.”

Katar je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou , zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv.