Kakaové bôby: sladký život pred očami dražie

LONDÝN / CHICAGO – Možno je vhodný čas prehodnotiť svoj jedálniček skôr, ako vám rastúce ceny kakaových bôbov nechajú len bobky.

Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý sa začal vo februári 2022, vyvolal prudký nárast cien potravín, keďže oba regióny sú najväčšími producentmi obilnín a iných potravín. Jedinou výnimkou z tohto trendu bol cukor. Minulý rok však nebol pre mlsné jazýčky jednoduchý. Ceny obilnín klesli, ale cukor, naopak, prudko zdražel.

Napriek určitej stabilizácii sú ceny stále vysoké. Rovnako ako ceny rôznorodej triedy druhotných poľnohospodárskych komodít, takzvaných gurmánskych výrobkov. Cena kakaa vzrástla za 12 mesiacov o 82 % na 46-ročné maximum. Veľkoobchodná cena olivového oleja vo výške 9 000 eur za tonu dosiahla rekordnú úroveň (predchádzajúce maximum z roku 200 bolo 6 200 dolárov). V New Yorku sa oj kontrakty na budúce dodávky mrazenej koncentrovanej pomarančovej šťavy obchodovali za 3,07 USD za libru, čo je približne o 50 % viac ako v januári minulého roka. Trh s kávou je ospalejší, ale od roku 2021 vzrástla cena kávy arabica o 44 %.

Problémy výrobcov

Dôvodom zvyšovania cien nie je to, že by si spotrebitelia zrazu zamilovali Coca-Colu a KitKats, ale množstvo problémov v regiónoch, kde sa gurmánske výrobky vyrábajú.Klimatický jav El Niño spôsobil sucho v Austrálii, Indii a Thajsku, troch zo štyroch najväčších vývozcov cukru.Silné dažde v Brazílii sťažili prepravu.Úroda olív v Španielsku bola minulý rok najhoršia za posledných desať rokov.Tento rok bude kvôli vlne horúčav rovnako zlý.Hurikány zničili približne 10 % pomarančovníkov na Floride, kde sa pestuje deväť z desiatich pomarančov v USA.Silné dažde počas letných mesiacov spôsobili rozsiahle odumieranie kakaovníkov v Ghane a na Pobreží Slonoviny, dvoch najväčších svetových regiónoch produkujúcich kakao.

Vyššie ceny gurmánskych výrobkov už ovplyvnili náklady na hotové výrobky.V roku 2023 vzrástli náklady na cukor a cukrovinky v USA o takmer 9 % a viacerí cukrárenskí giganti varovali, že takýto tovar bude v nasledujúcom roku pravdepodobne ešte drahší. Teoreticky by to malo utlmiť dopyt. Zatiaľ však nie je veľa náznakov, že by vyššie ceny znižovali apetít spotrebiteľov.

 

Milovníci koláčov budú musieť minúť veľa peňazí

Milovníci koláčov môžu len dúfať, že ceny klesnú, keď El Niňo pominie a poľnohospodári začnú v reakcii na existujúce ceny pestovať cukrovú trstinu a cukrovú repu. Je však pravdepodobné, že akýkoľvek oddych bude mať krátke trvanie. Nové prísne pravidlá vývozu potravín do EÚ, ktoré sa vzťahujú na kakao, kávu a palmový olej, vstúpia do platnosti koncom roka 2024. Vyššie náklady na dodržiavanie predpisov a neistota v súvislosti s ich presadzovaním môžu európskych dovozcov podnietiť k vytváraniu zásob, kým je ešte čas. Keďže Európa sa zvyčajne podieľa na celosvetovom dovoze kakaa a kávy jednou tretinou, takýto nápor na zásoby by zvýšil ceny na svetových trhoch.

Dlhodobé javy vyzerajú ešte znepokojujúcejšie. V Ghane a na Pobreží Slonoviny sú ceny, za ktoré poľnohospodári predávajú kakao veľkoobchodníkom, stále príliš nízke; Paul Joule z Rabobank sa domnieva, že to odrádza od novej úrody napriek prehnaným svetovým cenám. Podľa neho sa táto politika v blízkej budúcnosti nezmení. A keďže klimatické zmeny spôsobujú, že extrémne počasie je častejšie, riziko, že niekoľko kľúčových produkčných regiónov bude zasiahnutých súčasne a že najväčší svetoví producenti v reakcii na to znížia vývoz, sa len zvyšuje.

Za to všetko zaplatia spotrebitelia. Poľnohospodári budú naďalej zaostávať. A najväčší kus koláča si uchmatnú sprostredkovatelia, ktorí žijú z kolísania cien. Alebo koláč.