Jüan dnes dôležitou menou v globálnom obchode

 PEKING Podiel jüanu na cezhraničných zúčtovaniach v obchode s tovarom vzrástol v Číne za prvých deväť mesiacov roku 2023 na rekordných 24,4 % oproti rovnakému ukazovateľu v minulom roku, ktorý predstavoval 18,2 %.

Informovala o tom centrálna banka krajiny.

Podiel juanu na cezhraničných platbách za obchod s tovarom sa v Číne v prvých deviatich mesiacoch roka 2023 zvýšil na rekordných 24,4 % z 18,2 % rok predtým. Podiel jüanu na cezhraničných platbách za obchod so službami sa v Číne v prvých deviatich mesiacoch roka 2023 zvýšil na 31,6 % v porovnaní s úrovňou 25,7 % pred rokom.

Bank of China okrem toho sľubuje, že bude pokračovať v optimalizácii regulácie cezhraničných kapitálových tokov, aby pomohla globálnym investorom, ktorí investujú do čínskych pevninských akcií a dlhopisov.

Čínsky jüan (iné názvy: jüan, juan, žen-min-pi, po čínsky 元 – pchinjin: yuan alebo 人民币 –  pchinjin: renminbi / ren min bi) je oficiálna mena v kontinentálnej Číne. Vydáva ju Čínska národná banka. Oficiálna ISO 4217 skratka je CNY, ale bežne sa používa aj RMB. Symbol v latinke je ¥. Jüan sa delí na ťiao (jiao) a fen v pomere 1 jüan = 10 ťiao = 100 fen.