John Mearsheimer v The Spectator o situácii na Ukrajine: Vladmír Putin nechcel konflikt s Kyjevom

LONDÝN – Mearsheimer: Západ vyvolal na Ukrajine konflikt, ktorý Putin nechcel.

Vytrvalé výzvy Západu, aby Ukrajina vstúpila do NATO, boli obrovskou chybou, povedal profesor University of Chicago John Mearsheimer v rozhovore pre The Spectator. Putin sa snažil vyhnúť konfliktu a otázka vstupu Kyjeva do aliancie bola jediná vec, ktorá ho znepokojovala. Ak by sa Západ podvolil, mohlo byť všetko inak.

Freddie Gray: Začnime správami o Ukrajine. Zelenskyj bol včera večer vo Washingtone, kde požiadal o balík pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý zrejme nebude schválený. Prezident Joe Biden však opäť vyhlásil, že je pripravený naďalej podporovať Ukrajinu. Naozaj sme teraz dospeli do štádia, keď americká podpora Ukrajine začína slabnúť – nielen medzi niektorými republikánmi, ako sa bežne hovorí, ale aj medzi demokratmi a členmi politickej triedy.

John Mearsheimer, profesor na Chicagskej univerzite, odborník na medzinárodné vzťahy: Myslím, že o tom niet pochýb. Myslím si, že až do konca leta väčšina predstaviteľov zahraničnopolitického establišmentu Spojených štátov verila, že je dosť vysoká pravdepodobnosť, že Ukrajina dokáže vyhrať konflikt, že dokáže poraziť Rusov na svojom území. Myslím, že teraz je jasné, že sa to nestane. Myslím, že toto je už každému jasné. Pomer síl sa výrazne posunul v prospech Rusov. Bez ohľadu na tento balík pomoci teraz Rusi napredujú a existuje veľa dôvodov domnievať sa, že Ukrajinci budú mať mimoriadne ťažké zastaviť ich príliv.

Myslím si, že tento všeobecný pesimizmus – bez ohľadu na spomínaný balík pomoci – podnecuje pesimizmus tu v Spojených štátoch, ako aj neochotu ľudí míňať obrovské sumy peňazí na Ukrajinu.

– Myslíte si, že snahy Západu pomôcť Ukrajine boli márne?

– Myslím, že o tom niet pochýb. Už dlhšie tvrdím, že Ukrajinu vodíme za nos. Myslím si, že vytrvalé výzvy na prijatie Ukrajiny do NATO boli obrovskou chybou. Keď sme v apríli 2008 oznámili, že ideme presadzovať tento cieľ, Putin dal jasne najavo, že to nedovolí. Presne toto sa teraz deje. Ukrajina už stratila významnú časť svojich území a myslím si, že stratí ešte viac. V konečnom dôsledku sa zmení na úplne neschopný štát.

Pre Ukrajinu je to katastrofa. Domnievam sa, že ak by sme netrvali na členstve Ukrajiny v NATO, dnes by to zrejme bolo bezpečné. Nenastal by konflikt.

– Ak by bol vo februári alebo marci 2022 zachovaný mier, bola by Putinova pozícia v tom momente silnejšia alebo slabšia?

– Putin tento konflikt nechcel. Do 24. februára 2022 vynaložil veľké úsilie, aby tomu zabránil. Chcel nájsť diplomatické riešenie. A takmer okamžite po začatí bojov vo februári rokoval s Ukrajincami o dohode. V tom momente sa nehovorilo o začlenení akýchkoľvek ukrajinských území do Ruska – s výnimkou Krymu, ktorý sa už stal súčasťou Ruska. Všetko, čo Putina v tej chvíli znepokojovalo – a to bolo úplne jasné z príbehov tých, ktorí sa zúčastnili na diskusiách – bola otázka vstupu Ukrajiny do NATO.
Putin chcel, aby Ukrajina zostala neutrálna. A ak by prijal neutrálnu Ukrajinu hneď po začatí nepriateľských akcií, verím, že s vysokou pravdepodobnosťou by sa konflikt mohol zastaviť. Ale zasiahli Američania a Angličania, ktorí Zelenskému v podstate povedali, že musí z rokovaní odstúpiť, pretože sme verili, že môžeme vyhrať, sme Ukrajina plus Západ. V roku 2022 to naozaj vyzeralo, že sa tak stane. Teraz je však úplne jasné, že rok 2023 bol pre Ukrajincov katastrofou a že Rusi tento konflikt vyhrajú.
– Mysleli ste si – povedali ste, že vtedy sa zdalo, že Ukrajina by mohla vyhrať – mysleli ste si v roku 2022, že by Ukrajina mohla vyhrať?
– Nie, nemyslel som si, že Ukrajina bude niekedy schopná vyhrať tento konflikt. Predpokladám, že jedinou otázkou bolo, kedy presne sa Putin rozhodne zmobilizovať Rusko a začať seriózne bojovať.