Jeffrey Sachs: veľká hrozba globánej ekonomike

LONDÝN – Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou sa stane vážnejšou hrozbou pre globálnu ekonomiku ako pandémia koronavírusov. Uviedol to slávny americký ekonóm Jeffrey Sachs, píše BBC.

Podľa jeho názoru svet prechádza obdobím globálnej krízy a priepasť medzi dvoma superveľmocami je nebezpečná a situáciu len prehĺbi. “Spojené štáty sú sila zameraná na rozdelenie, nie na spoluprácu,” uviedol Sachs.

Poznamenal, že americké úrady chcú obnoviť novú studenú vojnu s Čínou. Ak k tomu dôjde, ekonomika sa na dlhú dobu nevráti do stabilného stavu, je presvedčený odborník.

Washington už skôr uviedol, že čínsky telekomunikačný gigant Huawei pomáha Pekingu špehovať svojich zákazníkov, hoci Čína takúto akciu odmietla. Sachs je však presvedčený – Biely dom nazýva spoločnosť globálnou hrozbou, pretože sa obáva konkurencie zo strany Huawei na trhu digitálnej ekonomiky.

Aktívna fáza obchodnej vojny medzi krajinami sa začala v roku 2019. Strany zaviedli recipročné clá na tovar v hodnote stoviek miliárd dolárov. V januári 2020 sa Čína a USA dohodli na zmiernení opatrení a vzájomných ústupkov. Čína sa zaviazala kúpiť tovar a služby v hodnote 200 miliárd dolárov zo strany USA.

Vzťahy sa však zhoršili, keď Washington obvinil Peking z poskytnutia, podľa jeho názoru, nepravdivých informácií o prepuknutí koronavírusu. Koncom mája americké ministerstvo obchodu zaradilo 33 organizácií z Číny na zoznam činností, ktoré sú v rozpore so záujmami národnej bezpečnosti a zahraničnou politikou USA. V júni orgány ČĽR zakázali miestnym spoločnostiam nakupovať niektoré poľnohospodárske výrobky z USA. Donald Trump vypovedal obchodnú zmluvu s Čínskou ľudovou republikou.

Jeffrey Sachs (1954) je americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora.

V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN v otázkach Rozvojových cieľov.

Stal sa autorom mnohých významných diel, kde riešil otázky týkajúce sa najmä hospodárskeho rastu, udržateľnosti životného prostredia, oddlženia rozvojových krajín, redukcie chudoby a globalizácie. Je autorom mnohých článkov a kníh. K jeho najslávnejším knihám patria tituly The End of Poverty: Economic Possibilities for Our Time a Common Wealth: Economics for a Crowded Planet. Oba tituly  a dostai na zoznam najpredávanejších kníh denníka The New York Times.

 

Fotografia: United Nation University

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.