Jeden deň v meste Jelšava a blízkom okolí a v lese
JELŠAVA – Ako vyzerá jeden deň v meste? To je názov novej rubriky portálu Finančné noviny. Bude prinášať pohľad na dianie v jednom z miest na Slovensku. Ako vyzeral dnes deň v meste Jelšava?
Mesto Jelšava je mesto s monopolným podnikom. Čo to znamená? V tomto meste má jeden podnik monopolné postavenie z hľadiska zamestnanosti jeho obyvateľov. Týmto podnikom je akciová spoločnosť Slovenské magnezitové závody, a. s. Jelšava. Ako z názvu vyplýva podnik ťaží magnezit. V podniku robí väčšina obyvateľov mesta. A o tom neskôr.
Idem lesom a stretnem bežca. “Ja behám každý deň hodinu. Obsluhujem ťažobný stoj v bani. Každý deň behám hodinu do kopca a z kopca. To je moja regenerácia…” Ideme okolo napílených kmeňov stromov. “Chystáme sa na plynovú krízu, tak sme si narúbali,” poznamenáva. Niekoľko kilometrovú túru končím. Na jednom z kríkov vidí igelitová taška, “To je signál, že tu sa dá rúbať,” vysvetľuje mi pán, ktorý ma sprevádza pri prechádzke lesom
Vchádzam do mesta. Na okraji sú vojenské kasárne, ktoré zostali v meste po strednej skupine sovietskych voj. Okolo nich nasadili stromy. Tie zapustili korene a tie ničia budovy. V budúcnosti nezostáva nič iné, len budovy zbúrať.
A je tu prvý bod, v ktorom sa schádzajú dôchodcovia, Pohostinstvo s pivom “Krušovice.” Dôchodcovia diskutujú. V pár poldecákov majú červenú malinovku. Pokračujem v prechádzke k stredu mesta. Dve ďalšie pivárne sú zavreté. Na ulici je veľa opustených domov. Majitelia zomreli. Deti nechcú do nehnuteľností investovať. A tak celá ulica chradne.
Na hlavnom Námestí republiky sú dve dominanty mesta. Kostol svätého Petra a Pavla a Kaštieľ Koháryovcov (neskôr Coburgovcov), monumentálna trojpodlažná štvorkrídlová barokovo-klasicistická stavba s vnútorným nádvorím z rokov 1796–1801. Staviteľom kaštieľa bol Mikuláš Kohári. Mesto získalo 1 mil. eur na rekonštrukciu kaštieľa.
Kostol svätého Petra a Pavla má monumentálne fresky. Potešenie pre milovníkov malieb.
Podnik Slovenské magnezitové závody, a, s, Jelšava sa vyvíja. V tomto roku kúpil prepravník Volvo. Jeho nosnosť je 25 ton. a nielen to. Podnik sa stará nielen o technológie, ale aj o zamestnancov Majú povinné ozdravovacie pobyty v podnikovom hoteli Hrádok. Prevádzku hotela zabezpečuje veľmi kvalitný personál – recepčné a aj čašníčky. Na recepcii si môžete kúpiť ručne vyrábané drevené alebo hlinené hračky . V hoteli majú zamestnanci nielen ubytovanie, ale aj procedúry, plávanie a jednoducho povedané oddych. Pobyty pre zamestnancov v hoteli sú povinné. Okrem toho podnik zabezpečil pre zamestnancov zdravotné pripoistenie. “Sme spokojní, dostávame trinásty plat, ale dostali sme aj príspevok spojený s COVID – 19,” povedalo pre Finančné noviny niekoľko zamestnancov.
Magnezitový závod v Jelšave, najväčší ťažobný a spracovateľský magnezitový závod na Slovensku a súčasne jeden z najväčších svetových producentov mŕtvo-pálenej magnézie „DBM“, je dnes v majetku Slovenských magnezitových závodov, akciová spoločnosť, Jelšava. Má za sebou už vyše 120-ročnú históriu.
Hotel Hrádok je nielen prístupný len zamestnancom podniku, ale aj širokej verejnosti. V okolí Jelšavy je Ochtinská agronitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Sú tu hrady a zámky: Kaštieľ Betliar, Hrad Krásna hôrka, Štítnický vodný hrad.
Aj v Jelšave stretnete utečencov z Ukrajiny. Sú najmä z Charkova. Jedno z detí, ktoré je v Jelšave dostalo od Finančných novín dreveného koníka.
Jelšavská magnezitka ubytovala vo svojom rekreačnom zariadení doposiaľ päť rodín, celkovo ide o sedem dospelých a šesť detí najmä z oblasti Kyjeva. Ďalšia rodina by mala do hotela Hrádok pricestovať počas utorka. „Zároveň po otvorení koridoru z Mariupolu a stabilizácii situácie v Zaporoží očakávame príchod ďalších rodín,“ hovorí pán generálny riaditeľ Roman Gažúr.
Väčšina ľudí zatiaľ do okresu Revúca z Ukrajiny pricestovala na svojich autách, pre jednu rodinu transport zo slovensko-ukrajinskej hranice zabezpečil samotný závod. Vojnovým utečencom z Ukrajiny SMZ poskytuje okrem bezplatného ubytovania i stravovanie. Podnik tiež zabezpečuje dopravu ľudí do finálneho miesta určenia, ak cestujú ďalej za svojimi blízkymi.
Poznámka pre zberateľov kuriozít. V roku 1990 katedra sociológie Univerzity Komenského usporiadala pre študentov prax. V meste spracovali výskum o problémoch mesta. Výskum spracoval študent Ondrej Dostál.