Javid sľúbil po brexite prekvitanie britských firiem

LONDÝN  – Sajid Javid, minister financií Veľkej Británie sľúbil britským firmám po vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ) prekvitanie. V rozhovore pre denník Financial Times firmám poradil, aby sa prispôsobili nový reáliám.

Veľká Británia by si mala zachovať súčasné obchodné dohody s Európskou úniou. “Nebude žiadne dobiehanie zákonov. Londýn nebude nasledovať európske pravidlá. Prestaneme byť članmi jednotného trhu a nebudeme členmi colnej únie. Bez ohľadu na to minister pozitívne hodnotil perspektívy Veľkej Británie mimo EÚ: firmy budú prekvitať.  Mantrou britskej ekonomiky v budúcnosti má byť “ľudský kapitál”.

Denník  Financial Times, ale aj iné britské médiá zverejnili, že firmy sú znepokojené rizikami. Britskí výrobcovia v minulosti zverejňovali, že sa im zvýšia náklady a možnom prerušovaní činnosti.

Na otázku o reťazcoch dodávok v automobilovom priemysle a farmaceutickom priemysle,minister Sajid  Javid uviedol Japonsko, ktoré sa na nich podieľa ale nemusí dodržiavať pravidlá Európskej únie. Zákon o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie prijal britský parlament 9. januára 2020.