Japonsko: mutácie vírusu alfa, beta, delta a lambda
TOKIO – Japonské ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí potvrdilo, že 20. júla, tri dni pred začiatkom olympijských hier v Tokiu, sa miestny obyvateľ, ktorý predtým navštívil Peru, vrátil do krajiny s kmeňom lambda koronavírusu.
Japonské ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že v súčasnosti je ťažké akýmkoľvek spôsobom posúdiť kmeň Lambda koronavírusu kvôli obmedzeným informáciám o ňom. Podobnú pozíciu vyjadril Japonský národný inštitút infekčných chorôb, ktorý doteraz nezaradil kmeň Lambda na zoznam variantov koronavírusu, ktoré si vyžadujú veľkú pozornosť. Portál The Daily Beast s odvolaním sa na zdroj uviedol, že japonský národný inštitút pre infekčné choroby 20. júla informoval medzinárodnú databázu GISAID o detekcii kmeňa Lambda koronavírusu v krajine, ale túto skutočnosť pred verejnosťou zatajil,
Informačný zdroj dodal, že bolo plánované oficiálne oznámiť objav novej mutácie vírusu po skončení olympijských hier. Možno preto, že chceli informovať verejnosť po spomalení cyklu správ, alebo možno preto, že si mysleli, že to bude nepriamo spojené s olympiádou,
Ide o kľúčové mutácie, o ktorých sa predpokladá, že zvyšujú infekčnosť vírusu. Japonskí biológovia zistili, že mutácia SA dokáže skryť pred ľudskou imunitou.
Všetky vírusy – vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 – sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu ovplyvniť charakteristiky vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.
Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu mala dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.