Japonská ekonomika napreduje, keďže jen oslabuje

TOKIO – Ekonomický rast Japonska prudko vzrástol, keďže slabý jen podporuje export.

Rast HDP prekonáva prognózy, ale analytici varujú pred slabou domácou ekonomikou v dôsledku inflácie.

Oživenie exportu áut posunulo japonskú ekonomiku v druhom štvrťroku k silnejšiemu rastu, než sa očakávalo, čím vykompenzoval súčasné obavy, že krajina je zraniteľná voči globálnej recesii.

Hrubý domáci produkt Japonska vzrástol medzi aprílom a júnom anualizovanou mierou 6 %, čo je výrazne nad konsenzuálnym odhadom ekonómov na úrovni 2,9 %. Ide o tretí štvrťrok rastu za sebou.

Analytici tvrdia, že slabý jen, ktorý zostáva blízko viacročných minim, bol prínosom pre národných exportérov, aj keď poškodil domácu spotrebu a zvýšil dovozné ceny.

Zatiaľ čo medzikvartálny rast HDP Japonska 1,5 % bol výrazne nad priemernou prognózou ekonómov 0,8 %, niektorí varovali, že oživenie domácej spotreby po pandémii zostáva nepresvedčivé.

Vývoz sa v druhom štvrťroku zvýšil o 3,2 %. Zahraničným predajom áut pomohol doznievajúci vplyv narušenia dodávateľského reťazca, zatiaľ čo cestovný cestovný ruch, ktorého príspevok k HDP je zahrnutý v čistom exporte, sa vrátil na viac ako dve tretiny úrovne pred pandémiou. Očakáva sa, že počet zahraničných turistov prichádzajúcich do krajiny bude naďalej rásť po tom, čo Čína minulý týždeň zrušila obmedzenia na skupinové zájazdy do viacerých krajín vrátane Japonska.

Súkromná spotreba, ktorá tvorí viac ako polovicu japonskej ekonomiky, však medzikvartálne klesla o 0,5 %.

Marcel Tillian, ekonóm Capital Economics, zaznamenal medzikvartálny pokles dovozu o 4,3 %, čo je jeden z najväčších zaznamenaných údajov a potenciálny signál vplyvu rastúcich cien na spotrebiteľov v druhej najväčšej ázijskej ekonomike.

Po desaťročiach stagnácie alebo poklesu cien a stagnujúceho rastu miezd zaznamenali japonskí spotrebitelia za posledných 20 mesiacov výrazné zvýšenie cien potravín, tovarov a niektorých služieb.

Slabý jen zhoršil bolestivé účinky vyšších cien energií a iných dovozov a oslabil zotavenie Japonska zo škrtov vo výdavkoch počas pandémie.

Stefan Angrik, hlavný ekonóm z Moody’s Analytics, povedal, že napriek silným údajom o HDP by bolo predčasné tvrdiť, že japonská ekonomika vyriešila všetky problémy, ktorým čelí.