Janus Henderson: dividendy stúpajú po COVID-19

NEW YORK – V druhom štvrťroku 2022 vzrástol globálny objem dividend v ročnom vyjadrení o 11,3 % a dosiahol historický rekord 544,8 miliardy USD, uvádza štúdia Janus Henderson Investors. Jeho zistenia cituje MarketWatch.

Vzhľadom na posilnenie dolára bol rast ešte silnejší – 19,1 %, vypočítali analytici.

“Druhý štvrťrok bol o niečo lepší, ako sme očakávali, ale je nepravdepodobné, že takýto silný rast bude pokračovať po zvyšok roka,” povedal Ben Lofthouse, šéf akciových trhov v spoločnosti Janus Henderson.

Spoločnosť očakáva, že celosvetové výplaty dividend dosiahnu za celý rok 2022 1,56 bilióna dolárov, čo je nárast z 1,54 bilióna dolárov o rok skôr.

Za hlavný dôvod aktívneho rastu dividend v apríli až júni označil Lofthouse oživenie americkej a európskej ekonomiky po recesii spôsobenej pandémiou koronavírusu. Takže v eurozóne dividendy vyskočili o 28,7%, v Spojenom kráľovstve – o 29,3%. Najaktívnejšie pri zvyšovaní dividend boli ropné a finančné spoločnosti, ale aj automobilky.

Štúdia firmy Janus Henderson, ktorá analyzuje globálne trendy v oblasti dividend, sa od roku 2009 uskutočňuje medzi 1 200 najväčšími spoločnosťami na svete.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.