Inflácia v OECD sa v apríli spomalila na 7,4 %

PARÍŽ – Spotrebiteľské ceny v krajinách patriacich do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v apríli medziročne vzrástli o 7,4 %.

Inflácia sa tak oproti marcovej úrovni 7,7 % oslabila, uviedla OECD vo vyhlásení.

Spomalenie rastu cien zaznamenalo 27 z 38 členských krajín OECD. Napriek tomu v desiatich krajinách bola miera vymáhania vyššia ako 10 % av Maďarsku a Turecku viac ako 20 %.

Náklady na energie v OECD v apríli vzrástli o 0,7 % (o mesiac skôr – o 1,3 %), potraviny – o 12,1 % (o 14 %). Zároveň tempo rastu cien potravín v 30 krajinách stále presahuje 10 %.

Spotrebiteľské ceny bez nákladov na potraviny a energie (jadrová inflácia) vzrástli o 7,1 % po raste o 7,2 % v marci.

Inflácia v krajinách G7 v apríli zostala na úrovni 5,4 %, v krajinách G20 sa oslabila na 6,5 ​​% v porovnaní so 6,9 % v predchádzajúcom mesiaci.

Inflácia v eurozóne (index HICP) bola v apríli 7 % oproti 6,9 % pred mesiacom. Tempo rastu ukazovateľa bez cien potravín a energií sa medzitým spomalilo na 5,6 % z 5,7 %.

Predbežné údaje štatistického úradu Európskej únie naznačovali v máji rast indexu HICP o 6,1 % pri nižších cenách energií.

OECD, založená v roku 1961, je jednou z vedúcich ekonomických organizácií na svete, ktorá zahŕňa 38 štátov. V súčasnosti zahŕňa Austráliu, Rakúsko, Belgicko, Veľkú Britániu, Maďarsko, Nemecko, Grécko, Dánsko, Izrael, Írsko, Island, Španielsko, Taliansko, Kanadu, Kolumbiu, Kostariku, Lotyšsko, Litvu, Luxembursko, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, USA, Turecko, Fínsko, Francúzsko, Česká republika, Čile, Švajčiarsko, Švédsko, Estónsko, Južná Kórea a Japonsko. Sídlo OECD sa nachádza v Paríži.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.