Timur Suleimenov: Kazachstanu sa podarilo v roku 2023 zlepšiť makroekonomické saldo a rovnováhu

ASTANA – Napriek spomaleniu globálnej hospodárskej aktivity v roku 2023 sa Kazachstanu podarilo zlepšiť makroekonomickú rovnováhu. Uviedol to predseda Národnej banky Kazachstanu Timur Sulejmenov.

– Napriek spomaleniu globálnej ekonomickej aktivity v roku 2023 sa Kazachstanu podarilo zlepšiť makroekonomickú rovnováhu, podporiť hospodársky rast a zároveň výrazne znížiť infláciu, – uviedol Timur Sulejmenov na plenárnom zasadnutí Senátu k správe vlády o plnení štátneho rozpočtu na rok 2023.

Šéf finančného regulátora tiež poznamenal, že v minulom roku sa makroekonomická situácia vo svete vyvíjala pod vplyvom pretrvávajúcej neistoty v dôsledku geopolitických konfliktov, slabého rastu obchodu a investícií.

– Podľa odhadov MMF sa globálna hospodárska aktivita spomalila na 3,2 % z 3,5 % rok predtým. Rast svetového obchodu sa spomalil na 0,3 % v dôsledku obmedzení v globálnom obchode v dôsledku ozbrojených konfliktov a geopolitického napätia. Globálne priame zahraničné investície mierne vzrástli o 3 % na 1,4 bilióna USD. Globálne priame zahraničné investície vzrástli nepatrne o 3 % na 1,4 bilióna USD,” uviedol Timur Sulejmanov.

Zároveň uviedol, že globálna inflácia v roku 2023 klesla na 6,8 % z 8,7 % rok predtým.