India zdaní obchodníkov s kryptomenami

DILÍ – Príjem z digitálnych aktív bude v Indii zdanený sadzbou tridsať percent.

Indické úrady plánujú zaviesť daň vo výške tridsať percent na akýkoľvek príjem z virtuálnych digitálnych aktív. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ministerku financií krajiny Nirmalu Sitharaman.

Rozhodnutie zdaniť obchodníkov s kryptomenami bolo prijaté na základe konkrétnych dôvodov. „Vidíme fenomenálny rast transakcií virtuálnych digitálnych aktív. Rozsah a frekvencia týchto operácií si vyžiadali osobitný daňový režim,“ vysvetlil minister.

„Zavedením daňovej sadzby sa obchodovanie s kryptomenami stáva oficiálnym a akékoľvek obavy z jeho zákazu automaticky odpadávajú,“ povedal generálny riaditeľ kryptoburzy Vauld Darshan Batija. Dodal však, že takáto vysoká daň by mohla povzbudiť obchodníkov, aby prešli na obchodné platformy v iných krajinách.

Zavedením dane sa fakticky ukončia diskusie o právnom postavení kryptomien v Indii. Legislatíva krajiny doteraz obchodovanie s kryptomenami nijako neregulovala. Zároveň by takáto vysoká daňová sadzba mala pomôcť obmedziť indický raketový rast obchodu s kryptomenami. Od júna 2021 sa trh s lokálnymi digitálnymi menami zvýšil o šesťstoštyridsaťjeden percent za rok.

Ministerka financií vo svojom prejave zároveň oznámila, že od budúceho finančného roka, ktorý sa v Indii začína prvého apríla, krajina spustí vlastnú digitálnu menu. Sitharaman poznamenal, že spustenie digitálnej rupie povedie k lepšiemu riadeniu meny. Indická centrálna banka, ktorá bude menu vydávať, ho bude zavádzať postupne, aby motivovala občanov postupne vyraďovať hotovosť.

India nie je jedinou krajinou, ktorá sa snaží využiť tieto nové technológie – čínska centrálna banka minulý rok vydala digitálny jüan. Niektoré čínske mestá teraz experimentujú s jeho implementáciou a úrady zvažujú použitie digitálneho jüanu počas zimných olympijských hier v Pekingu.