India: obchod s poľnohospodárskymi výrobkami

DILÍ – Vývozné obmedzenia sa dotkli produktov ako cukor, cibuľa a pšenica. Úrady dúfajú, že pomôžu obmedziť rast cien na domácom trhu.

Indické úrady budú prísnejšie kontrolovať ceny poľnohospodárskych produktov, ako aj regulovať vnútornú nasýtenosť trhu takýmito produktmi. Začiatkom tohto roka India zaviedla zákaz vývozu, čím šokovala globálne trhy. Počas posledných dní vláda zakázala vývoz cibule, obmedzila používanie cukru na výrobu etanolu a znížila množstvo pšenice, ktorú môžu obchodníci a maloobchodníci skladovať v skladoch.

India patrí medzi najväčších svetových výrobcov a vývozcov poľnohospodárskych produktov. Najľudnatejšia krajina sveta má citlivý domáci trh, kde sú stámilióny ľudí závislé od lacných, dotovaných potravín. Tieto kroky boli prijaté ako doplnok k existujúcim obmedzeniam na vývoz ryže, pšenice a cukru.

Zvýšili globálne ceny a narušili dodávky pre veľkých dovozcov, ktorí sú závislí od potravín vypestovaných alebo vyrobených v Indii. Napríklad cukor sa už kvôli hrozbe neúrody a potenciálnemu obmedzeniu dodávok z Indie obchodoval na viacročných maximách. V susednom Bangladéši sa cena cibule cez noc zdvojnásobila, keď indické úrady oznámili zákaz vývozu, ktorý vstúpil do platnosti v piatok a potrvá do marca.

Štátna spoločnosť Bangladesh Trading Corporation zo strachu pred nedostatkom požiadala indické úrady, aby urýchlili dodávku tisícov ton cibule zmluvne dohodnutej na základe existujúceho akreditívu, podľa korešpondencie, ktorú videl Financial Times. Analytici uviedli, že India prijala tieto opatrenia, aby sa vyrovnala s vysokou infláciou potravín. Vláda premiéra Narendru Modiho sa pripravuje na všeobecné voľby začiatkom budúceho roka a vysoké ceny potravín sú proti tomu.