IĽP: veľvyslanectvo Veľkej Británie zablokované

BRATISLAVA – Niekoľko desiatok aktivistov včera večer symbolicky živou reťazou zablokovalo budovu velvyslanectva Velkej Britanie na Slovensku.

Akcia bola súčasťou globálnej série protestov za prepustenie väzneného zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Aktivity vyvrcholili o 13:00 keď tisícky ľudi vrátane známych osobností vytvoria živú reťaz okolo budovy Parlamentu a veže Big Ben v Londýne. Paralelne vo Washingtone demonštranti obklúčili Ministerstvo spravodlivosti. Julian Assange je väznený v Britanii práve na žiadosť amerického rezortu spravodlivosti, ktorý žiada jeho vydanie na stíhanie.

“Britská vláda by mala odmietnuť vydanie Juliana Assangea nakoľko je zjavné, že ide o politicky motivované prenasledovanie a umožniť mu návrat domov. Julian Assange je austrálsky občan, nikdy nebol americký občan a skutky, ktoré americká vláda považuje za nelegálne sa ani nestali na jej území. Spolu s desiatkami mimovládnych a novinárskych organizácii, ale aj Radou Európy a OBSE žiadame vládu Spojeného kráľovstva aby Assangea prepustila. Našu petíciu s týmto obsahom podpísalo už viac ako 18 000 občanov Slovenska” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher, ktorý protest organizoval.

Julian Assage je už viac ako 3 roky vo väznici Belmarsh pri Londýne. Momentálne čaká na rozhodnutie britského Najvyššieho súdu (Supreme Court) kam sa odvolal voči rozhodnutiu ministerstva vnútra umožniť jeho vydanie do USA. Zakladateľ a vydavateľ WikiLeaks bol zatknutý krátko po tom ako v roku 2010 zverejnil uniknuté dokumenty americkej vlády a armády o vojnách v Iraku a Afganistane. Záznamy a diplomatické depeše obsahujú informácie o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv. WikiLeaks zverejnilo aj informácie o mučení zajatcov na americkej základni Guantánamo, ale aj dokumenty ruskej tajne služby, informácie o praní špinavých peňazí švajčiarskymi bankami alebo dôkazy o korupcii afrických vlád.

“Stíhanie Assangea je mimoriadne nebezpečným precedensom, ktorý ohrozuje slobodu tlače. Je to vlastne kriminalizácia novinárskej práce. Ako vydavateľ WikiLeaks totiž spravil iba to čo robia kvalitní novinári po celom svete ako súčasť svojej práce, zverejnil závažné informácie, ktoré získal od zdroja. Publikovanie bolo jednoznačne vo verejnom záujme nakoľko sa tým odkrylo mnoho zločinov.

Ak by bol Assange vydaný do USA predstavovalo by to riziko pre všetkých novinárov kdekoľvek na svete. Nezabúdajme, že Assange za svoju prácu získal cenu Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, tú istú ako Ján Kuciak. Dúfajme, že ho nepostretne rovnaký osud” povedala reportérka a držiteľka Novinárskej ceny za rok 2018 Lýdia Kokavcová, ktorá sa na proteste zúčastnila.

Inštitút ľudských práv (IĽP) sa kauze Assange venuje už viac ako 10 rokov. Zorganizoval viacero protestov a verejných diskusii. V máji tohto roka sa jeho predstavitelia stretli s veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku a odovzdali mu viac ako 10 000 podpisov slovenských občanov žiadajúcich britskú vládu aby prepustila Juliana Assangea. Petícia na stránke ludskeprava.sk/freeassange stále pokračuje a v rámci kampane Sloboda tlače IĽP vytvorilo aj špecializovanú stránku freeassange.sk