IĽP: Igor Matovič hanobí pamiatku obetí holokaustu a dvojimi výrokmi len povzbudzuje antisemitov

BRATISLAVA – Igor Matovič dnes povedal antisemitské výroky.

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) ostro odsudzuje výroky ministra financíí a lídra OľaNO Igora Matoviča, ktorý dnes v reakcii na novinársku otázku či nezvažuje odstúpiť z funkcie povedal: „urobili ste zo mňa Žida 21. storočia, tak ako Židia počas nacistického Nemecka boli za všetko vinní, lebo Hitler ukázal na nich prstom“.

“Predstaviteľ vlády krajiny, ktorá sa podieľala na holokauste, by mal v tejto súvislosti mimoriadne vážiť slová. Igor Matovič však robí presný opak a svojimi nevkusnými výrokmi relativizuje holokaust, znevažuje pamiatku obetí nacizmu a nahráva antisemitom. Občanov židovského pôvodu počas tzv. Slovenského štátu najprv pripravili o slobodu, potom o majetok a nakoniec väčšinu z nich aj o život. Takto sme stratili vyše 70 000 ľudí.

Relativizácia holokaustu a podpora antisemitizmu, včítane tej nepriamej, nemá v demokratickej spoločnosti miesto.” uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher Inšitút ľudských práv vyzýva ministra financii aby sa za svoj výrok verejne ospravedlnil. V opačnom prípade, po porade s právnikmi, podnikne adekvátne právne kroky.

Poznámka Finančných finančných novín:

Igor Matovič svojho času na otázku redaktora o jeho predstave o rozsahu členskej základne OĽANO povedal: „Myslím si, že NSDAP bola najväčšia politická strana, a keď akože kvalita politickej strany sa meria podľa počtu členov, tak oni mali, myslím, že 25 miliónov, takže tú ambíciu máme prekonať NSDAP v tejto veci“.

Národnosocialistická nemecká robotnícka strana ( Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, skratka NSDAP), tiež označovaná ako nacistická strana, bola nemecká krajne pravicová politická strana, ktorá vznikla 24. februára 1920 premenovaním Nemeckej robotníckej strany (po nemecky: DAP, Deutsche Arbeiterpartei). Súčasne predstavila svoj 25-bodový program, ktorý bol založený na princípe antisemitského rasizmu a vízii Veľkého Nemecka, ktoré sa malo stať svetovou veľmocou. Jej členovia sa nazývali nacisti (spojenie/skratka slov nacionálny a socialisti).