Igora Matoviča a Eduarda Hegera s Francúzskom spája vila v Cannes, nevieme či aj o nej rokovali

BRATISLAVA – Prezidenta Francúzska Emannuela Macrona a premiéra Slovenska Igora Matoviča a slovenského ministra financií Eduarda Hegera môže spojiť takzvaný problém vily v Cannes. 

Slovenský premiér na poslednej oficiálnej návšteve Francúzska prezidentovi Emmanuelovi Macronovi povedal, že krajinu už navštívil v súvislosti s vilou, ktorú by mal vlastniť Ján Počiatek. Informoval ho aj tom, že dcéra ho pred návštevou Francúzska ostrihala nožničkami na papier.

V súvislosti s Matovičovou zahraničnou návštevou došlo aj na trapas so skomolením mena francúzskeho premiéra. V svojom denníku Politická strana Obyčajní ľudia tvrdila, že francúzsky premiérom je Emmanuel Marcin, neskôr Emmanuel Marconana. Strýco Marcin a tetka Agneša sú postavy humoristov, ktorých nahrané scénky vydávalo vydavateľstvo OPUS pred rokom 1990.

Veľkou záhadou ostáva, či sa riešila aj téma Počiatkovej vily v Cannes. Ako vlastne táto kauza začala? Neznámy autor tvrdí, že v roku 2008 bývalý minister financií a dopravy Ján Počiatek zaplatil cyperskej firme Lemikon 13 mil. EUR. Podľa periodika prevod peňazí kryl generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Matovičovo periodikum tvrdí, že peniaze použil na kúpu vily v Cannes za 10. mil. EUR.

Na tomto podozrení si OĽaNO postavili víťazný finiš svojej volebnej kampane. Igor Matovič a Eduard Heger na plot údajnej Počiatkovej vily  pripevnili plagátik s nadpisom Majetok Slovenskej republiky.

“My sa ťa nebojíme, nech sa zaparkuješ hocikde na svete. Môžeš si kúpiť haciendu hocikde na svete. Sú to peniaze nás všetkých a ty si ich len vytuneloval,” povedal Igor Matovič v predvolebnom videoklipe politickej strany Obyčajnú ľudia a nezávislé osobnosti.

Nie je známe, či vila v meste Cannes na juhu Francúzska patrí Jánovi Počiatekovi, alebo Slovenskej republike, alebo či patrí súkromnému podnikateľovi z Francúzska a Ján Počiatek si ju len prenajal. Nie je známe, či tento podnikateľ dal žalobu na Slovenskú republiku a na Igora Matoviča.

Finančné noviny sa obrátili s otázkami na zodpovedné úrady, aby sa zistilo, komu patrí vila v juhofrancúzskom meste Cannes. Finančné noviny taktiež dali podnet, ktorý sa týka reklamy politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Finančné noviny sa opýtali firmu Lemikon, aby potvrdila, že či zaplatila, alebo nezaplatila Jánovi Počiatekovi 10 mil. eur.