ICE: Cena ropy typu Brent prvýkrát od apríla 2019 prekročila 74 amerických dolárov za jeden barel

LONDÝN – Analytici očakávajú, že rast bude pokračovať v dôsledku oživenia dopytu a dočasných obmedzení dodávok v dôsledku preventívnej údržby mnohých ropných polí. Niektoré z nich umožňujú rast cien o rok a pol až k 100 USD za barel. 

Barel je názov niekoľkých rôznych jednotiek objemu. Názov vznikol z anglického slova barrel, ktoré znamená sud. Najčastejšie sa používa ako barel ropy (alebo inej obdobnej látky) sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 litrov = 42 US galónov.

Cena augustového futures kontraktu na ropu Brent na londýnskej burze ICE vzrástla podľa obchodných údajov o 1,7 % na 74,27 USD k 02:00 stredoeurópskeho času. Naposledy stála hlaveň Brentu viac ako 74 dolárov pred viac ako dvoma rokmi – 26. apríla 2019.

Cena ropy Brent bola od 21. mája v stúpajúcom trende, odvtedy sa uskutočnili iba dve obchodné rokovania, ktoré sa uzavreli poklesom cenových ponúk.

Šéf spoločnosti Vitol, ktorá sa špecializuje na obchodovanie s ropou a ropnými produktmi, je presvedčený, že ceny v tomto roku budú kolísať na úrovni 70 – 80 dolárov za barel, pretože krajiny OPEC + budú naďalej dodržiavať dosiahnuté dohody.

Medzinárodná energetická agentúra predtým zverejnila správu, v ktorej predpovedala oživenie dopytu po rope na úroveň pred krízou do konca roku 2022. Organizácia zároveň zachovala prognózu dopytu na rok 2021 – 5,4 milióna barelov denne.

Analýza trhu s opciami, ktorú uskutočnil The Wall Street Journal, ukázala, že účastníci trhu vsádzajú do konca roku 2022 na rast ropy na 100 dolárov za barel. Jeremy Veer, výkonný predseda predstavenstva obchodníka s ropou Trafigura, tiež vidí veľkú pravdepodobnosť, že pri poklese zásob klesnú ceny na 100 dolárov za barel.