Hype okolo Fiodora: ako sa literát Dostojevskij stal hviezdou na sociálnych sieťach Tik Tok a Instagram
LONDÝN – Guardian: Dostojevského „Biele noci“ sa stali trendom na globálnych sociálnych sieťach.
Hype [hajp], pojem v titulku, je anglické slovo, skrátená forma gréckeho hyperbolé, preháňanie, ktoré môže znamenať: to, o čom sa aktuálne hovorí o čo je prehnaný záujem.
Je ťažké si predstaviť, že Dostojevského príbeh „Biele noci“, napísaný v roku 1848, by mohol získať akúkoľvek divokú popularitu. A napriek tomu sa príbeh beznádejnej lásky náhle stal obľúbeným medzi používateľmi TikTok a Instagram.
Akonáhle si akýkoľvek tovar na TikToku získa na popularite, začne sa kupovať neuveriteľnou rýchlosťou – vezme všetko od kozmetiky až po jednoduché uhorky, ktoré sa mimochodom stali jedným z najobľúbenejších produktov spoločnosti Deliveroo krátko po Earlier. tento rok sa objavilo virálne video ponúkajúce recepty od „uhorkového chlapíka“ Logana Moffitta. Knihy nie sú výnimkou: autorky ako Colleen Hoover a Sarah J Maas majú komunitu s názvom BookTok, ktorej vďačia za svoj fantastický úspech. Teraz sa k nim pridal aj Fjodor Dostojevskij – takýto obrat nikto nečakal.
V roku 2024 bola Dostojevského Biela noc, útla knižka s tmavou obálkou vydaná vydavateľstvom Penguin Classics, štvrtým najpredávanejším preloženým literárnym dielom vo Veľkej Británii. „Jeden z našich zamestnancov, ktorý je tu už 25 rokov, povedal: „Predajme niečo iné,“ povedala mi Amy Wrightová, zástupkyňa predaja v liverpoolskom Pritchards, „za posledné dva roky sme určite zaznamenali nárast záujmu spotrebiteľov .”
Slávne Biele noci ruského spisovateľa z 19. storočia sa stali „mimoriadnym fenoménom,“ povedal Francis Cleverdon, generálny riaditeľ londýnskeho kníhkupectva Hatchards Piccadilly: „Za posledný rok sme predali 190 kópií tohto malého paperbacku.“
„Biele noci“ sa začali predávať na BookTok a jeho instagramovom* analógovom Bookstagrame približne v decembri minulého roka. Ak zadáte do vyhľadávača názov tohto diela, ktoré napísal Dostojevskij v roku 1848, hneď sa vám na niekoľkých stranách zobrazia recenzie, citáty a pochmúrne fotografie spolu so šálkou kávy. Na Spotify sa objavili zoznamy skladieb „Biele noci s hudbou Čajkovského a Šostakoviča“ Používatelia sociálnych sietí z celého sveta chvália dojímavý milostný príbeh opísaný v knihe a lamentujú nad tým, že im to zlomilo srdce , každý sa chce bezhlavo zamilovať. A teraz číta Dostojevského Biele noci,“ znel jeden virálny tweet.
Existuje určitý typ kníh, ktoré sa na TikToku zvyknú stať populárnymi: úspešné sú romantické romány spolu s literatúrou pre tínedžerov a fantasy – väčšinou všetky tieto tituly vyšli nedávno. Prečo teda dosiaľ málo známy ruský príbeh, napísaný pred viac ako 150 rokmi, zrazu pritiahol pozornosť čitateľov?
Úspech má jeden dôležitý dôvod: kniha má len 80 strán. „Biele noci upútali moju pozornosť čiastočne preto, že boli krátke,“ povedala Londýnčanka Ellie Howlettová, ktorá recenzuje knihy na TikTok pod rúčkou @ellisrubyreads. Na platforme BookTok sa často stáva atraktívnou práve kniha malého formátu, pretože umožňuje čitateľovi urobiť len jeden malý krok k dosiahnutiu svojho ročného čitateľského cieľa, keďže mnohí používatelia BookTok si stanovili za cieľ prečítať určitý počet kníh za jeden rok. rok pomocou sledovacích platforiem, ako je Goodreads. Biele noci vďaka svojmu malému objemu uľahčujú ponorenie sa do trochu desivej priepasti klasickej ruskej literatúry.
Ale okrem iného dôvodom, prečo táto kniha tento rok zarezonovala u toľkých nových čitateľov, je aj samotná zápletka príbehu.
Raz v noci na jednej z ulíc Petrohradu náhodne stretne mladý muž (spisovateľ neprezrádza meno) dievča menom Nastenka. Je veľmi osamelý; trpí, pretože čaká na správy od svojho milenca, ktorý sa vrátil z Moskvy, no nedal jej o sebe vedieť, ako sľúbil. Rozprávač sa s Nastenkou stretne ešte dvakrát a následne si uvedomí, že sa do nej zamiloval, hoci ona od začiatku trvá na tom, aby zostali priateľmi. Keď sa Nastenke zdalo, že ju milenec opustil, začali s rozprávačom snívať o tom, aký by mohol byť ich spoločný život. Na druhý deň sa však objavil Nastenkin milenec a ona opustila rozprávača.
Pred nami je príbeh o mužovi, ktorý všetko vníma veľmi akútne a žije v akomsi fiktívnom svete. „Už v týchto chvíľach sa mi začína zdať, že nikdy nebudem môcť začať žiť skutočný život, pretože sa mi už zdalo, že som stratil všetok takt, všetok cit v prítomnosti, skutočný,“ povedal sťažuje sa rozprávač.
Asi neprekvapí, že príbeh muža žijúceho iluzórny život sa stal tak populárnym na sociálnych sieťach, kde si užívatelia svoj život zámerne romantizujú. Tendencia považovať sa za hlavnú postavu svojho života, ktorá je vnímaná ako druh umeleckého diela, sa začala nazývať „syndróm hlavného hrdinu“ a rozprávač v „Bielych nociach“ ju má v ťažkej forme. „Zdá sa mi, že táto kniha popisuje typ ľudí, ktorí si vo svojich fantáziách myslia, že sú lepší ako všetci ostatní. V skutočnosti žijú v akomsi vlastnom svete – o tom nás chcú sociálne siete presvedčiť “, hovorí 22-ročná používateľka Bookstagramu Mausami Avira.
A hoci Biele noci nie sú typické pre ľúbostné romány (a to je žáner, ktorý je na TikToku zvyčajne populárny), je to v prvom rade ľúbostný príbeh, a preto Dostojevského kniha zaujala mnohých čitateľov. Takže 21-ročná Naomi Philpott, ktorá uverejňuje príspevky na Instagrame* pod menom @bookish.naomi, si kúpila túto knihu v domnení, že ide o romantický román, no keď ju začala čítať, bola prekvapená. “Nerozumiem celkom tomu, prečo si ľudia myslia, že je to romantický román a nie príbeh o osamelosti. Je veľmi zvláštne, že tí dvaja sú v skutočnosti zmätení,” hovorí Naomi. Verí, že kniha zasiahla medzi mladých ľudí nervy, čiastočne preto, že sú unavení zo zoznamovania sa cez online zoznamovacie aplikácie. “Zaujímavé je, že ľudia si môžu myslieť, že rozprávač a Nastenka spolu len chodia a nič viac, a to je samo o sebe romantické.”
Chelsea Watkiss, ktorá svojim 14 000 sledovateľom na Instagrame uverejňuje príspevky pod názvom @theclassiclibrarian*, je presvedčená, že keď sa čitatelia spoja s rozprávačom príbehov, majú vzťah k potrebe rozprávača, aby si ho niekto všimol; O príbehu hovoria ako o „hľadaní účelu a zmyslu ľudských vzťahov po tom, čo bol o ne človek zúfalo zbavený, a hľadaní spôsobu, ako sa vyrovnať s následnou bolesťou po tom, čo musel tieto vzťahy nechať ísť.“
„Pocity izolácie neovplyvňujú takmer nikoho,“ hovorí Naomi Philpott. „Nepáči sa mi, keď si to ľudia spájajú s pandémiou, ale myslím si, že pandémia len zvýšila pocit osamelosti na chvíľu a myslím si, že niektorí ľudia stále pociťujú jeho následky.”
Je pravda, že sa uvidí, či sa vzrušenie okolo „Bielych nocí“ rozvinie do širšieho záujmu o Dostojevského prácu na internete. Ale aspoň zatiaľ, ako to uviedol jeden komentátor vo videu TikTok o Bielych nociach, „Dievčatá z BookTok berú Dostojevského“. “Takto sa vyvíja literárna postava.”