História: v Taškente bolo v 1966 zemetrasenie
Taškentské zemetrasenie (uzbecky Toshkent zilzilasi) je katastrofálne zemetrasenie (magnitúda 5,2), ku ktorému došlo 26. apríla 1966 o 05:23 v Taškente.
K zemetraseniu v Taškente došlo 26. apríla 1966 o 5:23, takmer na mieste starovekej pevnosti v centre Taškentu. S relatívne malou magnitúdou (M=5,2 na Richterovej stupnici), ale vzhľadom na malú hĺbku (od 8 do 3 km) zdroja spôsobila 8-9-bodové (na 12-bodovej stupnici MSK-64) zemetrasenia povrchov a značné škody na staveniskách v centre mesta. Zóna maximálneho zničenia bola asi desať kilometrov štvorcových. Na okraji hlavného mesta dosahoval seizmický efekt sotva 6 bodov.
Silné zemné vibrácie s frekvenciou 2-3 Hz trvali 10-12 sekúnd. Relatívne malý počet obetí (8-13 mŕtvych a niekoľko stoviek zranených) v meste s miliónom obyvateľov má na svedomí prevaha vertikálnych (a nie horizontálnych) seizmických vibrácií, ktoré zabránili úplnému zrúteniu aj polorozpadnutých nepálených domov. Analýza príčin zranení ukázala, že v 10% prípadov boli spôsobené zrútením stien a striech, 35% pádmi konštrukčných častí budov a konštrukcií (omietka, omietky, tehly atď.) a predmetov pre domácnosť. Príčinou zranení bolo v 55 % prípadov nevedomé správanie samotných obetí, spôsobené stavom paniky a strachu (skoky z horných poschodí, modriny na rôznych predmetoch a pod.). Počet úmrtí sa však následne znásobil v dôsledku infarktov počas aj menších následných otrasov.
V dôsledku zemetrasenia bola centrálna časť Taškentu takmer úplne zničená. Zničených bolo viac ako 2 milióny metrov štvorcových obytnej plochy, 236 administratívnych budov, asi 700 maloobchodných zariadení a zariadení verejného stravovania, 26 verejných služieb, 181 vzdelávacích inštitúcií, 36 kultúrnych inštitúcií, 185 zdravotníckych a 245 priemyselných budov. Bez strechy nad hlavou ostalo 78-tisíc rodín alebo vyše 300-tisíc ľudí z jeden a pol milióna ľudí žijúcich v tom čase v Taškente. Z rozhodnutia vlády sa namiesto obnovy zničených starých jednoposchodových nepálených domov postavili na ich mieste nové moderné viacposchodové budovy. Mesto bolo úplne obnovené za 3,5 roka. Takáto rozsiahla rekonštrukcia centra veľkého mesta bola možná v dôsledku pomoci celého ZSSR pri obnove Taškentu. Vďaka úsiliu zväzových republík bola vykonaná rekonštrukcia a vybudovaných niekoľko nových mikroštvrtí ako v centre mesta, tak aj na voľných plochách v juhozápadnej časti mesta – na Chilanzare. Mnoho domov, štvrtí a ulíc dlho nieslo mená miest, ktoré Taškentu v tomto ťažkom období pomáhali. Na počesť tejto udalosti bol postavený pamätný komplex „Odvaha.”
Študentský stavebný tím MIIT postavil 41 kilometrov železnice obchádzajúcej Taškent, dve slepé stanice v mestských štvrtiach Chilanzar a Sergeli, aby dostali stavebný tovar prichádzajúci na obnovu Taškentu.