Vlaky budú kvôli kríze v Španielsku zadarmo

MADRID – Orgány krajiny sa rozhodli uchýliť sa k takýmto opatreniam v podmienkach energetickej krízy a vysokej inflácie v Európe.

V Španielsku na pozadí energetickej krízy budú môcť cestujúci od 1. septembra 2022 cestovať zadarmo rôznymi vlakmi národnej siete Renfe. Píše o tom CNN .

Ako vysvetlil španielsky premiér Pedro Sanchez, od 1. septembra do konca roku 2022 budú lístky na vlaky prevádzkované verejnými službami sietí Cercanías, Rodalies a Media Distance (miestne a stredné cesty) bezplatné.

Orgány krajiny sa rozhodli uchýliť sa k takýmto opatreniam v podmienkach energetickej krízy a vysokej inflácie v Európe.

„Toto opatrenie podporuje maximálne využívanie tohto druhu verejnej dopravy s cieľom zaručiť nevyhnutné každodenné dochádzanie bezpečným, spoľahlivým, pohodlným, ekonomickým a ekologickým dopravným prostriedkom aj napriek mimoriadnym okolnostiam neustále sa zvyšujúcich cien energií a palív, “ uviedlo vo vyhlásení španielske ministerstvo dopravy.

Program Renfe bol ohlásený krátko po tom, čo sa španielska vláda zaviazala znížiť poplatky za verejnú dopravu o 50 %.

Kvôli podobnému účeku Nemecko spustilo mesačné cestovné karty v hodnote 9 eur , ktoré možno použiť v miestnej a regionálnej doprave po celej krajine. Akcia však v prvých dňoch vyvolala tlačenicu v MHD, neskôr sa situácia vyriešila.

Rakúsko medzitým koncom roka 2021 zaviedlo „klimatické lístky“ s výraznou zľavou, platné na všetky druhy verejnej dopravy v krajine, aby ľudí povzbudilo, aby nechali autá doma. Klimaticket na rok stojí 1095 eur, čo je asi 3,50 dolára na deň.