Uzbekistan zajtra 1. mája oslavuje Deň fontán

TAŠKENT – Dňa 1. mája sa v Uzbekistane oslavuje Deň fontán.

V tento deň začínajú svoju činnosť všetky fontány v republike. Niektoré metropolitné fontány sa ako umelecké diela líšia tvarom a veľkosťou, majú zaujímavú históriu výstavby a dokonca „tancujú“ na hudbu.

1. Fontána pri Divadle opery a baletu Alisher Navoi je jednou z najstarších v Taškente. Bola navrhnutá v roku 1947 ako bavlnený boľševník. V roku 2010 bola fontána zrekonštruovaná – teraz je to tancujúca farebná a hudobná fontána a jedna z najnavštevovanejších oddychových zón v meste.

2. Fontána na Námestí nezávislosti Uzbekistanu je jednou z najväčších. V roku 2005 bola zrekonštruovaná, vykonalo sa na nej veľa technických prác, pribudlo nočné osvetlenie, ale hlavná koncepcia fontány zostala zachovaná.

3. Dvojité fontány umiestnené po oboch stranách Národnej knižnice pomenované po Alisherovi Navoiovi – prvé hudobné fontány. Šialene krásne a veľkolepé. Dizajnové dielo v kombinácii s hudbou vytvára plnohodnotné umelecké predstavenie, pri pohľade na ktoré zažívate estetický pôžitok.

4. Kaskáda fontán v blízkosti Medzinárodného obchodného centra a hotela International – veľká a štýlová fontána. Prúdy vody v rôznych výškach – dodávajú sviežosť a chlad rušnej časti mesta, stávajú sa spásou pre obyvateľov a hostí hlavného mesta.

5. Hudobná fontána v Mestskom parku v Taškente je najväčšou fontánou v Taškente. Jej dĺžka je dvesto metrov, nachádza sa priamo v centre jazera. Každý večer fontána poteší neuveriteľnou laserovou svetelnou šou, nádhernými tečúcimi obrazcami, osvetlenými jasnými meniacimi sa farbami. Prúd vody fontány stúpa do osemdesiatmetrovej výšky, čím priťahuje fascinované pohľady. samozrejme, nie všetky fontány sú tu uvedené. V Taškente a iných mestách Uzbekistanu je ešte veľa krásnych fontán, ktoré zdobia mestá a zachraňujú pred horúcim slnkom.