Harvest Index, alebo Index úrody obnovuje straty z roku 2024 a vyvoláva obavy z inflácie potravín
NEW YORK – Poveternostné podmienky v krajinách od Ruska po Austráliu dvíhajú ceny kľúčových plodín. Spotový index poľnohospodárstva Bloomberg sa od začiatku roka zvyšuje
Zatiaľ čo toto číslo je ešte ďaleko od svojho vrcholu v roku 2022, jeho nárast by mohol nakoniec viesť k vyšším spotrebiteľským cenám potravín, od chleba po nápoje, po období tlmenej inflácie potravín. Klimatické zmeny a geopolitické obavy pravdepodobne udržia ceny plodín zvýšené, povedal Paul Bloxham, hlavný globálny ekonóm komodít v HSBC Holdings Plc.
Futures na pšenicu z Chicaga sa v piatok obchodovali takmer najvyššie od júla, keďže zlé počasie v hlavných exportujúcich krajinách od Austrálie po Rusko vyvoláva obavy o dodávky.
Zhoršujúce sa vyhliadky na úrodu v hlavnom prepravcovi v Rusku posilnili trh a v najbližších týždňoch pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zníženiu predpovedí úrody, uviedol Dennis Voznesensky, zástupca riaditeľa ekonomiky a poľnohospodárstva udržateľnosti v Commonwealth Bank of Australia v týždennej správe.
Ceny kávy Arabica, ktorá je ďalšou súčasťou indexu, zaznamenali najväčší týždenný nárast za štyri týždne. Ceny pomarančového džúsu sú takmer rekordné vďaka nižšej úrode v Brazílii, zatiaľ čo poveternostné podmienky tiež vytlačili ceny ryže v Ázii na 15-ročné maximum.
Medzitým v Kuala Lumpur futures na palmový olej narástli už druhý deň, k čomu prispeli obavy z produkcie a slabnúca malajzijská mena, ktorá túto komoditu zlacnila pre zámorských kupcov, povedal Gnanasekar Thiagarajan, vedúci obchodných a hedgových stratégií v Kaleesuwari Intercontinental Ltd.
Ceny poľnohospodárskych plodín:
- Futures na pšenicu, kukuricu a sójové bôby v Chicagu vzrástli
- Bavlna sa zmenila len málo
- Ceny palmového oleja v Malajzii do poludnia vzrástli o 0,5 %.