Harari: informačné systémy a biotechnológie = zlo

Podľa izraelského filozofa Yuvala Noaha Harariho, informačné technológie a biotechnológie tvoria nebezpečné spojenectvo. Izraelský profesor a úspešný spisovateľ, považovaný za jedného z najväčších mysliteľov na začiatku tohto storočia, v rozhovore s Le Temps vyruje štáty pred spoločnosťami, ktoré vlastnia a manipulujú s informáciami. Finančné noviny prinášajú základné myšlienky z jeho rozhovoru.

Majitelia informačných a analytických nástrojov nás poznajú lepšie ako my a dokážeme ovládať naše myšlienky a túžby. Autoritárske režimy v minulosti mali komplexné systémy dohľadu. Na kontrolu druhého potrebovali takmer jednu osobu, získané informácie boli centralizované, ale neexistovala žiadna sofistikovaná analytická technológia. Čítanie správ navrhlo davy agentov. Stručne povedané, takéto postupy boli neúčinné. Mimochodom, toto je jeden z dôvodov pádu Sovietskeho zväzu: systém bol príliš závislý od centra, ktoré zjavne nebolo vhodné na spracovanie informácií a prijímanie správnych rozhodnutí, “povedal v rozhovore Yuval Noi Harari.

“Ďalším problémom totalitných režimov: v minulom storočí, mohli vedieť o vašich akciách, ale neboli schopní čítať vaše myšlienky a pocity. V XXI storočia, umelej inteligencie (AI) a biotechnológie otvoriť nové perspektívy. S pomocou kamier, UAV, biometrické senzory  môžu sledovať milióny ľudí naraz. A informácie zhromaždené vo forme elektronických údajov môžu byť interpretované strojmi. Nakoniec technológie umožňujú prístup do mozgu,” upozorňuje expert.

“Toto je už realita. Všetky časti ešte neboli zostavené, ale už boli rozmiestnené po častiach. V čínskej provincii Xinjiang úrady budujú najväčší monitorovací systém, ktorý dnes existuje. Západné štáty o tejto praxi nevedia, ale veľké spoločnosti sledujú milióny alebo dokonca miliardy ľudí.” V tomto štádiu sa toto pozorovanie používa na predaj tovaru alebo služieb, ale dá sa ľahko použiť aj z politických dôvodov, ako sa to stalo v prípade Cambridge Analytica. kombinuje vedecké fikcie, “- hovorí zdroj publikácie.

“(…) Medzi spoločnosťami a samotnými spoločnosťami existuje zjavná nerovnosť. Väčšina informácií, ktoré sú v súčasnosti najdrahšou komoditou, je v rukách viacerých štátov a spoločností a sústreďuje sa hlavne v Spojených štátoch a Číne. Výhody technologickej revolúcie Ak tento fenomén urýchlime, budeme mať v histórii najviac nerovnakú spoločnosť, ktorá sa stane supermencom a väčšina ľudí prežije bez akejkoľvek perspektívy a stratí všetok význam. vykorisťovanie začalo a elita vykorisťovala masy, dnes už mnoho ľudí už nie je vykorisťovaných a v dôsledku toho sa ukazuje, že sú pre nič dobrého, bezvýznamná a nezaujímavá je nebezpečnejšia, než sa používa. , niekto potrebuje “, – analyzuje Harari.

„Liberalizmus je v kríze, ale nie umiera. V XX. storočí prešiel tromi obdobiami: prvou svetovou vojnou, vzostupom fašizmu a komunizmu. Jednou z jeho zásluh je schopnosť priznať svoje chyby a znovu objaviť samého seba. Autoritatívne režimy môžu niekedy v krátkodobom horizonte fungovať lepšie, pretože sa v nich sústreďuje všetka moc a všetky sily, a preto môžu byť rozhodnutia prijaté rýchlo, zmeny a reformy sa môžu zaviesť.  Ale z dlhodobého hľadiska autoritárske režimy nedokážu priznať svoje chyby a správne strieľať, diktátor, ktorý sleduje svoju politiku, nikdy nesúhlasí s pripustením svojho zlyhania, aj keď sa výsledky ukážu ako katastrofické, “vysvetľuje vedec.

„(…) Po prvý raz v dejinách ľudstva bolo možné pozorovať vnútorný život obyvateľstva, manipulovať mysle, a čo je najdôležitejšie, časom vytvárať nové stvorenia, v minulosti technologické revolúcie jednoducho menili politické a ekonomické systémy, za 50 alebo 100 rokov zmenia telo. V budúcnosti sa človek vyvinie nové fyzické a duševné schopnosti, objavia sa rôzne typy ľudí, ktorí sú už zapojení do podobného procesu, ľudia – hinduisti, moslimovia, kresťania, židia – majú spoločné vlastnosti, Ako Američania, Rusi a Číňania, za 100 rokov to už nebude: bude možné vytvoriť rôzne typy ľudí, “hovorí Yuval Noi Harari.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.