Grantový projekt zvýšil kvalitu HDP a HND
BRATISLAVA – Grantové projekty Štatistického úradu SR – makroekonomická štatistika.
Grantová podpora EÚ aktuálne vylepšila zdrojové dáta, skvalitnila metodiku a zrýchlila zostavovanie kľúčových makroekonomických ukazovateľov. Zavádzanie nových a inovatívnych nástrojov je dôležitou súčasťou skvalitňovania oficiálnych štatistík.
Štatistický úrad SR zlepšuje metodiku a postupy a tiež rozširuje zdrojové dáta pri zostavovaní makroekonomických ukazovateľov, najmä štruktúr hrubého domáceho produktu (ďalej HDP) a hrubého národného dôchodku (ďalej HND). Aktuálne boli za posledný rok a pol do dát zapracované výstupy a vylepšenia dosiahnuté v rámci grantového projektu s názvom Zlepšenie kvality v rámci národných účtov SR vrátane hrubého národného dôchodku1).
„Cieľom bolo rozšírenie a skvalitnenie vstupných dát, spresnenie metodických postupov aj zrýchlenie zostavenia finálnych výstupov kľúčových makro ukazovateľov v rámci národných účtov. Po 15 mesiacoch je aktuálne možné lepšie sledovať toky platobnej bilancie a finančné toky v systéme národných účtov,“ uviedol Michal Čepela, riaditeľ odboru sektorových účtov sekcie makroekonomických štatistík ŠÚ SR.
Zmeny realizované v rámci grantového projektu:
- presnejšie zatrieďovanie jednotlivých výdavkov verejnej správy a rýchlejšie poskytovanie finálnych zostáv,
- úprava výpočtu spotreby fixného kapitálu a hrubých a čistých stavov majetku pomocou metódy permanentnej inventarizácie majetku (PIM),
- kvalitnejšie vstupné dáta pre zostavenie hrubého národného dôchodku, ktorý prispieva najväčším podielom k tvorbe rozpočtu EÚ,
- komplexný súpis zdrojov a metód k zostavovaniu finančných účtov.
Presnejšie zatrieďovanie výdavkov a automatizácia spracovania dát
Prvým cieľom v rámci grantu bolo skvalitnenie zatriedenia výdavkov verejnej správy v členení podľa klasifikácie COFOG, čo prispelo k presnejšiemu obrazu o výdavkoch štátu. K skoršiemu termínu zostavenia kompletných štatistických dát do transmisijnej tabuľky v porovnaní s ich pôvodným termínom zasielania prispel vývoj IT nástroja v programe SAS, ako aj využívanie nástroja Visual Basic. Výrazne sa tým zautomatizovalo spracovanie rozsiahlych zdrojových podkladov do výstupnej tabuľkovej zostavy.
Vylepšená metóda pre evidovanie majetku
Zavedenie metódy permanentnej inventarizácie majetku (tzv. PIM metóda), ako druhého cieľa grantového projektu, výrazne prispelo k presnejšiemu výpočtu spotreby fixného kapitálu, ktorá predstavuje zníženie hodnoty vlastnených fixných aktív v dôsledku ich bežného opotrebovania a zastarávania. Tieto hodnoty ovplyvňujú celkovú hodnotu hrubých a čistých stavov majetku v rôznych štruktúrach2). Podmienkou pre nový výpočet spotreby fixného kapitálu bolo potrebné zabezpečiť dáta za ukazovateľ tvorby hrubého fixného kapitálu v dostatočne dlhých časových radoch spolu s cenovými indexami, spresniť výpočet odpisovania a vyraďovania majetku, ako aj spresniť priemerné doby životností pri jednotlivých druhoch majetku. Súčasne bol do života uvedený nový IT nástroj, PIM aplikácia, ktorá zautomatizovala komplikované výpočty. Jej pridanou hodnotou je rýchly výber premenných pre samotný výpočet. Výstupom aplikácie je štruktúrovaný databázový súbor pre automatizované spracovanie rozsiahlych výstupných dátových zostáv.
Kvalitnejšie vstupné zdroje dát pre rozpočet EÚ
Výsledkom tretieho balíka úloh grantu boli zdrojové aj metodické vylepšenia k zostavovaniu hrubého národného dôchodku (jeden zo zdrojov pre rozdeľovanie financií z rozpočtu EÚ). Pozornosť sa sústredila na tri konkrétne toky informácií, a to:
- dáta o dovezených použitých automobiloch zo zahraničia, kde koncovým užívateľom je sektor domácností, ako aj nákup použitých automobilov domácnosťami od rezidentských spoločností,
- toky dát za zušľachťovací styk,
- odhad výšky nájomného z pôdy na území SR vo vlastníctve nerezidentských subjektov, ako aj nájomného z pôdy, ktorá je vo vlastníctve rezidentských subjektov na území iného štátu.
Kompletné metadáta v jednom dokumente
Štvrtá grantová úloha bola zameraná na zostavenie finálneho dokumentu s detailným popisom zdrojových údajov a metód, tzv. AFA Inventory. Ide o detailný metodický popis, ktorý umožňuje používateľom lepšie pochopiť celý proces zostavovania finančných tokov a stavov v členení podľa finančných nástrojov a inštitucionálnych sektorov v rámci systému národných účtov ESA 2010. Je zostavený v požadovanej technickej štruktúre a je verejne dostupný na webovej stránke úradu.
Všetky nové postupy vyplývajúce z grantu sú už aktuálne zapracované do štatistických produktov a výstupov vo verejnej databáze DATAcube., ako aj v informatívnych správach.
Štatistický úrad SR je zapojený do viacerých grantov zameraných na skvalitnenie európskej štatistiky v rámci Európskeho štatistického systému (EŠS) a financovaných z prostriedkov EÚ. Ide o aktivity v rámci Programu pre jednotný trh (Single Market Programme).