Goldman Sachs vyšuje prognózu ceny zlata na 3 300 dolárov za trójsku uncu do konca roka 2025
NEW YORK – Banka ako dôvod uviedla silný dopyt zo strany centrálnych bánk a silný prílev do fondov, ktoré sú na burze kryté reálnym kovom.
Goldman Sachs Group Inc. zvýšila svoju prognózu ceny zlata do konca roka na 3 300 dolárov za uncu. Dôvodom bol vyšší ako očakávaný dopyt zo strany centrálnych bánk a výrazný prílev prostriedkov do fondov obchodovaných na burze krytých zlatými prútmi.
Optimistický výhľad banky na drahý kov demonštrovala nová prognóza analytikov Liny Thomas a Daana Stravena. Minulý mesiac zvýšili svoju cieľovú cenu zlata na konci roku 2025 na 3 100 dolárov za uncu.
Odhadujú, že oficiálny sektor by mohol tento rok nakúpiť približne 70 ton zlata mesačne, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi 50 ton.
Ceny zlata v tomto roku vzrástli o 15 %, čím pokračujú v rastoch z minulého roka. Nárast bol čiastočne spôsobený rozhodnutím Federálneho rezervného systému uvoľniť menovú politiku.
Tento mesiac ceny zlata prvýkrát prelomili kľúčovú psychologickú hranicu 3 000 dolárov za uncu. Investori hľadajú bezpečné útočisko uprostred neistoty spôsobenej deštruktívnou zahraničnou politikou a obchodnými krokmi prezidenta Donalda Trumpa, ktoré zahmlievajú svetové ekonomické vyhliadky.
Nová prognóza 3 300 USD za uncu odráža zvýšený nákup zlata medzi novembrom a januárom. Analytici Goldman odhadujú, že centrálne banky budú nakupovať približne 190 ton zlata mesačne. Očakáva sa tiež, že Čína bude pokračovať v aktívnej akumulácii zlata najmenej tri roky.
„Centrálne banky, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, zvýšili svoje nákupy zlata od roku 2022 približne päťnásobne po zmrazení ruských rezerv,“ poznamenávajú Thomas a Struyven. “Vidíme to ako štrukturálnu zmenu v správe rezerv a neočakávame v blízkej dobe obrat.”
Analytici tiež zaznamenali zvýšenie prílevu do ETF krytých zlatom, čo bolo pravdepodobne hnacou silou expanzie dopytu. Zopakovali svoj názor, že Federálny rezervný systém tento rok zníži sadzby dvakrát.
„Zatiaľ čo toky ETF zvyčajne sledujú zmeny v politike Federálneho rezervného systému, história ukazuje, že môžu dosiahnuť lepšie výsledky v obdobiach makroekonomickej neistoty, ako napríklad počas pandémie COVID-19,“ uviedli analytici.
Ak bude dopyt po hedgingu naďalej rásť a držby ETF dosiahnu úrovne zaznamenané počas pandémie v roku 2020, ceny by mohli do konca roka dosiahnuť 3 680 dolárov za uncu, dodali analytici.
Ceny zlata sa vo štvrtok vrátili na minulotýždňové maximum po tom, čo americký prezident Donald Trump od budúceho týždňa oznámil nové clá na dovoz áut. Toto rozhodnutie zvýšilo napätie v globálnom obchode a viedlo k zvýšenému dopytu po zlate ako aktíve bezpečného prístavu.
Zlato sa tradične považuje za ochranu proti neistote a inflácii.
„Rozhodnutia o politike, ktoré sa prijímajú v USA, vytvárajú veľa neistoty a zlato, ktoré je bezpečným prístavom a nestálym aktívom, do značnej miery rastie kvôli tejto neistote,“ povedal Nitesh Shah, komoditný stratég zo spoločnosti WisdomTree.
Trump v stredu oznámil 25-percentné clá na dovážané autá a ľahké nákladné autá, ktoré vstúpia do platnosti deň po tom, čo plánuje oznámiť odvetné opatrenia voči krajinám zodpovedným za väčšinu obchodného deficitu USA.
Obchodníci teraz čakajú na údaje o výdavkoch na osobnú spotrebu v USA, čo je preferovaná miera inflácie Federálnym rezervným systémom, aby získali ďalšie informácie o tom, či ešte viac znížiť úrokové sadzby v USA.
Fed ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu nezmenenú, ale naznačil možnosť jej zníženia v tomto roku. V prostredí nízkych úrokových sadzieb sa darí prútom s nulovým úrokom.
“Zostávame pozitívni na zlato, aj keď po nedávnom silnom raste k 3 040 USD/oz môže nastať určitý útlm,” uviedli analytici v poznámke.