Globálny index mieru: rekordný počet obetí vojny

V roku 2022 zahynulo vo vojenských konfliktoch na celom svete viac ako 238 000 ľudí.

To je viac ako kedykoľvek v 21. storočí. Vojna na Ukrajine je jedným z najkrvavejších konfliktov uplynulého roka.

Prudký nárast počtu obetí je podľa správy spôsobený najmä vojnou na Ukrajine, kde vlani zahynulo 83 000 ľudí. A najkrvavejší konflikt sa odohral v Etiópii, kde zahynulo 100 000 ľudí. Podľa štúdie zverejnenej v stredu 28. júna boli vojenské konflikty zodpovedné aj za stratu 13 % globálnej hospodárskej produkcie v roku 2022.

Podľa IEP sa už deviaty rok po sebe znížila aj priemerná globálna úroveň mierumilovnosti. Tento ukazovateľ sa vypočítava na základe hodnotenia takmer všetkých krajín sveta podľa 23 ukazovateľov. Medzi nimi sú aktuálne vnútorné a medzinárodné konflikty, spoločenská bezpečnosť a militarizácia. Analýza zahŕňa aj údaje o počte vrážd v danom štáte. Celkovo sa takto vypočítaný globálny mierový index vlani znížil o 0,42 %.

Podľa Steva Killelea, zakladateľa a výkonného riaditeľa IEP a jedného z autorov správy, je najviditeľnejším súčasným trendom to, že konflikty na planéte sa čoraz viac internacionalizujú. V súčasnosti je do konfliktov na celom svete zapojených 91 krajín, pričom v roku 2008 ich bolo len 58.

“To nemusí byť nevyhnutne dobré alebo zlé,” vysvetlil Killelea v rozhovore pre Deutsche Welle. – Niektoré krajiny môžu byť zapojené do mierových operácií, napríklad členovia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Hoci sa čoraz viac krajín zapája do vojen v zahraničí, môžeme tiež povedať, že sa stávame medzinárodnejšími v spôsobe spolupráce (na ukončenie konfliktov. – poznámka redakcie).”

Institute for Economics and Peace je globálny think-tank so sídlom v Sydney v Austrálii s pobočkami v New Yorku, Mexico City a Oxforde. IEP študuje vzťah medzi mierom, obchodom a prosperitou a snaží sa podporovať pochopenie kultúrnych, ekonomických a politických faktorov, ktoré vedú k mierumilovnosti.