Globálne výnosy dlhopisov na trhoch stúpajú

NEW YORK –  Výnosy globálnych dlhopisov vzrástli a akcie pokračovali v poklese aj neskôr v týždni, čo podčiarklo očakávania sprísnenia menovej politiky a spomalenia ekonomiky.

Dolárový index stúpol na ďalší rekord. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov dosiahli najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov, zatiaľ čo dlhopisy Spojeného kráľovstva a libra klesli, keď ceny na trhoch dosiahli agresívnejšie tempo sprísňovania, aby vykompenzovali vládny plán rastu.

Výnosy 10-ročných dlhopisov v USA dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2010. Zvýšila sa o 6 bázických bodov na 3,77 %, čím prekonala predchádzajúce maximum z roku 2011.

Vládne dlhopisy Spojeného kráľovstva sa prudko vypredali a libra dosiahla nové 37-ročné minimum voči doláru, keď sa investori pripravovali na záplavu výpredajov dlhov, aby mohli financovať zníženie daní kancelárky Kwasi Kwarteng a energetické dotácie.

10-ročný výnos v piatok vzrástol o viac ako 0,2 percentuálneho bodu na 3,7 percenta, čím sa oproti týždňu zvýšil o viac ako pol percentuálneho bodu. Ide o jeden z najväčších nárastov nákladov na dlhodobé pôžičky v histórii. Libra klesla pod 1,11 dolára prvýkrát od roku 1985.

Federálny rezervný systém zvýšil svoju úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na tretie zasadnutie po sebe v snahe obmedziť prudko rastúcu infláciu.

Globálna ekonomika by mohla čeliť rovnakým podmienkam ako počas ázijskej finančnej krízy v roku 1997 – agresívne zvyšovanie amerických úrokových sadzieb a posilňovanie amerického dolára.