George Soros nevidí zmysel Európskej únie
Investor, miliardár a filantrop George Soros povedal, že Európska únia je na pokraji veľkej krízy a jediným spôsobom, ako sa jej vyhnúť, je uskutočniť komplexné reformy. Miliardár to povedal, v parížskej kancelárii Európskej rady pre medzinárodné záležitosti. Soros zdieľa svoje myšlienky na pozadí narastajúcich rozporov medzi Bruselom a viacerými členskými štátmi EÚ.
George Soros, maďarsky Soros György, vlastným menom Schwartz György je maďarský rodák a americký finančník židovského pôvodu. Z Maďarska odišiel v roku 1946 Od roku 1947 žil v Anglicku, kde študoval ekonómiu na London School of Economics. V roku 1956 odišiel do USA, aby – ako hovorí – zarobil dosť peňazí na Wall Street a mohol žiť ako spisovateľ a filozof. Má päť detí.
Preslávil sa svojimi finančnými menovými špekuláciami. Predsedá Soros Fund Management a Open Society Institute, ktoré založil, je tiež riaditeľom European Council on Foreign Relations.
V roku 1970 spolu s Jimom Rogersom, hlavným mozgom jeho podnikania na finančných a kapitálových trhoch založil a riadil investičný hedgový fond Soros Fund Management, ktorý bol potom premenovaný na Quantum Fund. Do roku 1981 fond zvýšil svoje imanie na 400 miliónov dolárov. V roku 1992 napríklad zarobili na devalvácii britskej libry. Na jej páde Quantum Fund zarobil okolo 1 miliardy dolárov.
“Európska únia stratila účel svojej existencie. Všetko, čo by mohlo pokaziť, sa pokazilo, “- povedal investor. Medzi najzávažnejšie výzvy na programe zjednotenia nazval brexit, migračnú krízu a ekonomické ťažkosti v dôsledku úspornej politiky. Soros uviedol: z idealistického projektu o zjednotení Európanov za posledné roky sa EÚ stala pre občanov terčom nenávisti, vrátane mládeže. “Dnes majú mnohí mladí ľudia z Európskej únie ako na nepriateľa, ktorý im zobral pracovné miesta
Populisti používajú takéto podráždenie na politické účely a vytvárajú protieurópske strany a hnutia “, sťažoval sa investor. Soros hovoril v kontexte protichodných vyhlásení európskeho komisára pre rozpočet otázky Gunthera Oettingera, kritizoval talianskej voliča kvôli voľbám, ktoré hlasovali za populistov – ultrapravicovej “Ligy severu” a strany “Hnutie piatich hviezd”. “Budúci pár týždňov preukáže talianskym ľuďom, ako dramaticky sa môže zmeniť trajektória ich hospodárskeho rozvoja. To sa stane druhom signálu pre voličov, ktorí nebudú hlasovať za populistov, “uviedol komisár.
Vyhlásenia Oettingera vyvolali vlnu rozhorčenia. “Povedzme si úprimne. Ak by bol Oettinger ministrom nejakej krajiny, už by odstúpil. Viem to z mojej vlastnej skúsenosti. Takže prečo Brusel zohráva iné pravidlá? “- napísal na Twitteri bývalý minister pre európske záležitosti v portugalskej vláde, dnes je výskumník Hudsonského inštitútu Bruno Masaesh.
Následne sa niekoľko vysoko postavených európskych činiteľov dištanocovalo od slov Oettingera. “Môj apel na všetky inštitúcie EÚ. Prosím vážte si svojich voličov, sme tu preto, aby sme im slúžili, a nie vnucovali svoj diktát”, – povedal vedúci na vyhlásenie Európskej rady z európsky komisár Donald Tusk.
Okrem Talianska sa na konfrontáciu s EÚ pripravuje aj Rakúsko. Vláda premiéra Sebastiana Kurtza zaviedla reformu, ktorá obmedzuje platby tým, ktorí žijú v krajine, ale nehovoria po nemecky. V dôsledku toho môžu byť občania EÚ bez výhod, čo je v rozpore s normami združovania.
Na “reštart” európskeho projektu Soros odporúčal vykonať niekoľko opatrení. Na úvod povedal, že únia musí vyriešiť migračnú krízu. V tomto ohľade Soros prevzal iniciatívu utrácať viac finančných prostriedkov na rozvoj problémových regiónov – najmä Afriky – vytvorením nového Marshallovho plánu.
Miliardár okrem iného poukázal na to, že Európska komisia neúspešne núti niektoré krajiny, ako napríklad Maďarsko, prijať migrantov. “Prijímanie utečencov by sa malo uskutočňovať dobrovoľne,” povedal. A varoval, že zavedenie povinných kvót na presídlenie migrantov len posilňuje postavenie pravicových populistov.
Hovoriac o ekonomickej situácii, Soros vyzval k upusteniu od ničivej politiky úsporných opatrení, ktorú presadzuje Nemecko. Ako vysvetlil investor, vzhľadom na pravdepodobné zlyhanie jadrovej dohody s Iránom a kolapsu spojenectva medzi EÚ a USA, Európa má pred sebou ťažké časy. A berúc do úvahy rast dolára a únik kapitálu z rozvíjajúcich sa trhov, je možné, že “čelíme ďalšej finančnej kríze.” V tejto súvislosti zdôraznil Soros, že EÚ musí vyriešiť pravdepodobný šok, ktorý prinesie budúce ťažkosti. Za týmto účelom odporučil, aby si Európania požičiavali na medzinárodných trhoch viac finančných prostriedkov za nízke úrokové sadzby a vynakladali na veľké projekty v rámci EÚ a mimo nej vrátane, Marshallovmu plánu pre Afriku.
Napokon George Soros nezabudol spomenúť hrozby, ktoré bude doprevádzať vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie, známe pod novotvarom „brexit“, čo je spojenie dvoch anglických slov Britain a Exit. Slovo exit sa prekladá ako vystúpenie, alebo východ. “Brexit je veľmi deštruktívny proces … Miliardár poznamenal, že situácia kde obe strany prehrávajú sa môže premeniť na obojstrannú výhru. Výhra by mohla prísť ak by Veľká Británia pri druhom hlasovaní odmietla vystúpenie z Európskej únie.
George Soros investoval 500 000 britských libier do fungovania neziskovej organizácie Best for Britain. Cieľom organizácie je zopakovanie referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.