G 20 na podporu hospodárstva 11 bil. USD

RIJÁD –  Krajiny „veľkej dvadsiatky“ vyčlenili na podporu globálneho hospodárstva 11 biliónov dolárov. Uvádza sa to v tlačovej správe v súvislosti so summitom lídrov skupiny G20 v Saudskej Arábii tento týždeň.

„Krajiny G20 sa zaviazali poskytnúť viac ako 11 biliónov dolárov na podporu globálnej ekonomiky,“ uvádza sa vo vyhlásení. Je potrebné poznamenať, že krajiny G20 uzavreli medzeru vo financovaní zdravotníctva sumou 21 miliárd dolárov, aby zlepšili pripravenosť a reakciu na pandémiu.

„Členovia skupiny G20 prijali okamžité a výnimočné opatrenia na boj proti dopadu pandémie, vrátane zavedenia bezprecedentných opatrení v oblasti fiškálnej, menovej a finančnej stability,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Pripomeňme, že samit skupiny G20, ktorému predsedal  kráľ Salman bin Abdel Aziz Al Saud, sa konal od 21. do 22. novembra v online formáte.

Pripomeňme si, že do skupiny G20 patria Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Indonézia, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Kórea, Rusko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Turecko, Spojené kráľovstvo, USA a Európska únia.

G20 je skupina najväčších ekonomík sveta predstavovaná ministrami financií a guvernérmi centrálnych bánk, t. j. členmi 19 štátov a  Jednotného vnútorného trhu Európskej únie. Na pravidelných schôdzkach sa schádzajú aj najvyšší predstavitelia ich exekutívy – predsedovia vlád alebo hlavy štátov. Celkovo ekonomiky G20 predstavujú 85 % svetového hrubého domáceho produktu, 80 % medzinárodného obchodu a dve tretiny svetovej populácie.