FT: Investori vkladajú peniaze do odvetvia uránu

LONDÝN – Maloobchodní investori začali investovať do uránového priemyslu cez špecializované firmy a fondy obchodovaných na burze kvôli obavám z vojenského prevratu v Nigeri a raste dopytu po jadrovom palive.

Píše o tom denník Financial Times.

Spoločnosť Yellow Cake Plc v Londýne obchodujúca s fyzickým uránom vzrástla v auguste o 8 % a od začiatku roka 2023 o 22 %. Fond Geiger Counter, ktorý investuje do spoločností v oblasti ťažby a spracovania uránu, tiež v auguste pridal 8 % a odrazil sa o približne 20 % z miním zaznamenaných začiatkom tohto leta.

Spotová cena uránu dosiahla tento týždeň 58,50 USD za libru, čo je 16-mesačné maximum, podľa Uranium Exchange Company.

„Na svete sú skutoční fanúšikovia uránu, môžete sa o tom presvedčiť na Twitteri,“ povedal Rob Crayfurd z CQS New City Investment Managers, manažér fondu Geiger Counter.

„Trh s uránom je niečo ako otáčanie ropného tankera,” dodal. „Ponuka pomaly rastie kvôli načasovaniu povolení na ťažbu, ale pomaly sa mení aj dopyt. A teraz vidíme veľké zmeny.”

Analytici investičnej banky Liberum tento týždeň začali pokrývať sektor uránu a Yellow Cake odporúčaním na nákup a strednodobým cieľom ceny uránu 70 USD/lb.

Investori tvrdia, že vlády na celom svete budú pokračovať v investíciách do jadrovej energie a predlžovať životnosť starnúcich jadrových reaktorov v záujme energetickej bezpečnosti uprostred konfliktu na Ukrajine a úsilia o zníženie emisií uhlíka.

Vojenský prevrat v Nigeri, kde sa nachádza asi 5 % svetových zásob uránu, medzitým hrozí prerušením dodávok. Globálny trh už teraz pociťuje nedostatok dodávok – dopyt po uráne od roku 2018 prevyšuje ponuku, píše FT.