Francúzsko: kvôli jarným mrazom bude nižšia úroda viniča
PARÍZ – Podľa ministerstva pôdohospodárstva dosiahne produkcia v najlepšom prípade 35,6 milióna hektolitrov, čo je menej ako v roku 2017, najhoršom roku od konca vojny.
Príčinou sú jarné mrazy a letná vlhkosť spôsobujúca choroby viniča. Rok 2021 sa rysuje byť najhorším rokom v histórii francúzskeho vinohradníctva. Podľa údajov štatistických služieb ministerstva pôdohospodárstva sa očakáva, že výroba vína klesne v porovnaní s rokom 2020 o 24 až 30% a dosiahne „historicky najnižšiu“ úroveň v dôsledku silnej epizódy jarných mrazov, ktorá taktiež zdecimovala zber ovocia, najmä marhúľ.
Najväčšia agrárna katastrofa storočia
S očakávanými 32,6 až 35,6 milióna hektolitrov by mala byť produkcia vína v roku 2021 nižšia ako v roku 2017 (35,6 milióna), rok „tiež ovplyvnený silným jarným mrazom“, pripomína Agreste. Rok 2017 vstúpil do histórie ako najhorší rok v dejinách výroby vína od roku 1945.
Je potrebné povedať, že tento rok postihlo takmer všetky francúzske vinohradnícke oblasti niekoľko po sebe nasledujúcich nocí mrazov v prvej polovici apríla, keď vinič už kvôli miernej zime začal pučať.
Minister poľnohospodárstva Julien Denormandie dokonca hovoril o “najväčšej agronomickej katastrofe posledných dvadsiatich rokov”. Nakoniec to boli púčiky najskorších odrôd hrozna, Chardonnay alebo Merlot, ktoré boli na rozdiel od neskorých odrôd hrozna, ako napríklad Ugny Blanc, najviac postihnuté. „Najviac postihnutými oblasťami sú Burgundsko, údolie Rhony a centrum“, dodáva Agreste.
A aby toho nebolo málo, úrodu vína by mali ovplyvniť aj choroby viniča. „Od začiatku leta súhra silného rastu vegetácie a vlhkého počasia podporuje vznik chorôb“, konštatuje ministerstvo pôdohospodárstva a dodáva, že “múčnatka a niekedy aj čierna hniloba alebo botrytída v závislosti od regióne sa rozšírili v Champagne, Alsasku, Beaujolais, údolí Loiry, Charentes a juhozápade Francúzska“.
Jedna miliarda
V nadväznosti na epizódu jarných mrazov predseda vlády Jean Castex oznámil kumulatívnu pomoc vo výške jednej miliardy eur ako podporu postihnutým arboristom a vinohradníkom. Škody na úrode oživili aj diskusie o prepracovaní poistenia plodín, ktoré sa vzhľadom na množenie extrémnych poveternostných udalostí považuje za čoraz naliehavejšie.
“Reforma bude predložená na začiatku školského roka“, nedávno uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva. Aprílové mrazy nasledovali po jarnom počasí, ktoré spustilo pučanie plodín. Otázka možného spojenia s klimatickými zmenami sa preto rýchlo otvorila, pretože v minulosti sa nič podobné nedialo. Pre vedcov v medzinárodnej sieti World Attribution Attribution Network niet pochýb o tom, že pravdepodobnosť neskorých mrazov sa zmenou klímy výrazne zvýšila a v budúcnosti budú výkyvy počasie čoraz častejšie.