Francúzi v uliciach proti dôchodkovej reforme
PARÍŽ – V utorok 10. decembra. 2019 francúzske odbory zorganizovali druhú rozsiahlu kampaň proti dôchodkovej reforme, podľa ktorej má zrušiť niektoré privilégiá pre určité profesie. Úrady trvajú na tom, že zmena je nevyhnutná a spravodlivá.
Francúzsko organizuje druhý deň všeobecného štrajku proti vládou plánovanej dôchodkovej reforme. Do akcie sa zapojilo 24,7% pracovníkov železníc, ako aj 12% pracovníkov základných škôl a 19% stredných škôl. Francúzske úrady vo všeobecnosti podporili štrajk viac ako 5% všetkých štátnych zamestnancov.
Sedem z ôsmich francúzskych rafinérií pozastavilo svoju činnosť z dôvodu protestov, píše Le Monde. Na pouličných zhromaždeniach sprevádzajúcich štrajk sú zapojení nielen zamestnanci súkromných a rozpočtových inštitúcií, ale aj protivládni aktivisti.
Najväčšie odborové protesty za posledné roky sa začali vo Francúzsku 5. decembra 2019. Prvý deň sa podľa organizátorov zúčastnilo pouličných demonštrácií po celej krajine 800 000 ľudí – podľa organizácie 1,5 milióna. O víkende protesty pokračovali, aj keď organizátori pripúšťajú, že ich nebolo tak veľa.
Súčasné demonštrácie prevyšujú počet akcií „žltých viest“, ktorých vrchol sa vyskytol na konci roku 2018 – začiatkom roku 2019. Ich počet neprekročil 300 tisíc ľudí. Úradom sa podarilo toto hnutie upokojiť ústupkami vrátane odmietnutia vyberania daní.
Demonštranti nie sú spokojní s dôchodkovou reformou, ktorú francúzske orgány plánujú. Jeho podstatou je vytvorenie jednotného dôchodkového režimu namiesto súčasných 42. V dôsledku toho sa zrušia výsady pre zástupcov určitých profesií. Úrady trvajú na tom, že systém bude spravodlivejší. Účelom zmien je tiež pomôcť obmedziť rast deficitu dôchodkov, ktorý bude do roku 2025 predstavovať viac ako 7 miliárd EUR. „Súčasný stav nie je udržateľný,“ varoval Jean-Paul Delevoi, vysoký komisár pre dôchodkovú reformu.
Najmä súčasný dôchodkový systém umožňuje železničným pracovníkom odísť do dôchodku v priemere 58 rokov a dostávať približne 2,1 tisíc EUR mesačne. Inžinieri odchádzajú do dôchodku v 53 rokoch a dostávajú až 3 tis. EUR. “Začal som pracovať v roku 2001 na základe zmluvy, ktorá by mi umožnila odísť do dôchodku v 50. roku. Následné reformy však viedli k tomu, že môj vek poberajúci plný dôchodok sa zvýšil na 52 rokov, a potom <…> na 57. Teraz chcú toto obdobie predĺžiť, “sťažoval sa vodič Cyril Romero z Toulouse (citovaný spoločnosťou France Info).
Plánuje sa, že nové pravidlá vstúpia do platnosti v roku 2025. Doteraz úrady neschválili konečný návrh zákona o novom dôchodkovom režime a nepredložili jeho podrobnosti. Podstata reformy znamená, že učitelia a mnohí ďalší pracovníci kvôli tomu stratia, ale väčšinou vyhrajú občania s nízkymi príjmami.
Štrajky sú neurčité a budú pokračovať, kým úrady neukážu reakciu na nespokojnosť verejnosti, uviedli organizátori. “Sme odhodlaní, nie je to hnutie, ktoré za pár dní zmizne,” uviedla Bernadette Gruason, ktorá vedie hlavný odborový zväz pedagógov s viac ako 100 tisíc ľuďmi. Líder odborov CGT Philippe Martinez má v úmysle pokračovať v štrajku, až kým orgány neukončia reformu.
Podľa prieskumov 34% Francúzov podporuje protesty proti dôchodkovej reforme, ďalších 24% sympatizuje s demonštrantmi. Takéto údaje sú uvedené v štúdii, ktorú vykonalo stredisko Elabe. Presne 17% respondentov bolo proti štrajkom, ďalších 13% vyjadrilo ostrý nesúhlas s demonštrantmi.
Predseda vlády Edouard Philippe minulý týždeň uviedol, že nechce konfrontovať spoločnosť, je však potrebná dôchodková reforma. „Sme presvedčení, že reforma umožní každému Francúzovi prispievať do [dôchodkového fondu] v jednom systéme a využívať rovnaké privilégiá,“ vysvetlil.
V pondelok sa členovia vlády stretli so zástupcami odborových zväzov a iných organizácií, ktorých členovia by mohli byť dotknutí dôchodkovou reformou. Návrh projektu dôchodkovej reformy bude predložený 11. decembra, uviedol Philippe.
Podľa prieskumu agentúry IFOP pre týždenník du Dimanche 76% Francúzov súhlasí s tým, že krajina musí reformovať dôchodkový systém. Spomedzi respondentov 61% podporuje aj myšlienku harmonizácie dôchodkového systému. 64% respondentov však neverí krokom predsedu vlády Filipa a prezidenta Emmanuela Macrona v súvislosti s reformami.
Francúzske úrady môžu zmierniť koncepciu reformy prostredníctvom ústupkov odborom, pripúšťa Fedorov. Po prvé, nadobudnutie účinnosti nového systému sa môže oneskoriť, takže zmeny ovplyvnia čo najmenej súčasných zamestnancov. Po druhé, stále môžete nechať preferencie pre niektoré povolania, ktoré sú spojené s vážnymi rizikami.