Finančné trhy majú za sebou úspešný rok, dá očakávať rast, i keď rekordy trhať nemusí

PRAHA / BRATISLAVA – Po náročnom roku 2022, keď akcie v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb odpisovali veľkú časť hodnoty, sa vlaňajšok vryje investorom do pamäti ako úspešný.

Akcie sa zo svojich prepadov v značnej miere spamätali a niekoľko dôležitých indexov prepisovalo historické maximá. Pre tento rok je pravdepodobný skôr miernejší rast, odhadujú analytici online investičnej platformy Portu.

V uplynulom roku na rekordných úrovniach skončili americký index Dow Jones, nemecký DAX 40 alebo indický Nifty 50. Len 0,5 percentuálneho bodu od svojho historického maxima uzatváral rok najznámejší akciový index S&P 500, ktorý vlani narástol o 24,7 % čím vymazal drvivú väčšinu predchádzajúcich strát.

Darilo sa aj globálnemu akciovému indexu MSCI World. Ten si v priebehu vlaňajška pripísal 21,8 %. Akciovému svetu ale vládli technologické tituly, keď index Nasdaq Composite vzrástol o 44,5 %, nasledovaný japonskými akciami reprezentovanými indexom Nikkei 225 s výnosom 30,1 %. Pozitívny rok majú za sebou aj európske trhy a paneurópsky index Euro Stoxx 50 stúpol o 17,3 %. Zaostávali rozvojové trhy, ktoré boli ťahané dole predovšetkým čínskymi, a naopak hore indickými akciami.

Aj vďaka tomuto pozitívnemu vývoju dokázalo Portu v roku 2023 svojim klientom zarobiť 91,5 milióna eur pri celkovom objeme spravovaných prostriedkov na úrovni vyše miliardy eur. Aktuálne je 99,36 % našich investorov s portfóliom založeným pred začiatkom roku 2020 v zisku. Trhy tak zvládli nielen pokles spôsobený pandémiou covid 19, ale aj ruskou vojnou akcelerovanú krízu v roku 2022,“ približuje Marek Malina, analytik Portu.

Portu porfólia na mieru 2023

Portfólio s rizikovosťou 3 4 Q 2023 9,40%
2023 13,00%
Portfólio s rizikovosťou 6 4 Q 2003 7,90%
2023 17,70%
Portfólio s rizikovosťou 10 4 Q 2003 7,60%
2023 21,40%

Inflácia a technológie vládli trhom

„Za dobrou náladou na finančných trhoch môžeme hľadať úspešný boj centrálnych bánk s infláciou. Tá klesla v USA na 3,1 %, v eurozóne na 2,4 %. Keďže sa rast spotrebiteľských cien dostáva pod kontrolu, centrálne banky získavajú priestor na zníženie úrokových sadzieb už v prvom polroku 2024,“ vysvetľuje dôvody rastu trhov Marek Malina.

Rok 2023 môžeme podľa neho označiť aj ako návrat veľkých technologických spoločností. Po hrozivom roku 2022 najväčšie technologické firmy akciovému trhu vládli. Napríklad, Nvidia si pripísala 246 %, Meta 184 %, AMD 130 %, Amazon 77 %, Netflix 65 %, Microsoft a Google 57 %, v prípade Apple to bolo 54 %. Zabúdať netreba ani na v súčasnosti dve najcennejšie farmaceutické spoločnosti na svete, ktoré ťažia zo svojich liekov na obezitu. Akcie americkej spoločnosti Eli Lilly stúpli o 60 % a dánskej firmy Novo Nordisk o 48 %. Vďaka tomuto nárastu sa stala Novo Nordisk najhodnotnejšou firmou v Európe, keď na prvej priečke vystriedala francúzsku skupinu luxusných značiek LVMH. Existovali však aj sektory, ktorým sa nedarilo. Išlo najmä o akcie spoločností verejných služieb (-10,1 %), energií (-4,8 %) a zdravotníctva (+0,3 %) a najmä obnoviteľných zdrojov energií (-21,4 %).

Čo čakať od roku 2024?

Dôležité podľa Mareka Malinu je, že sa potvrdili očakávania investorov ohľadom mäkkého pristátia ekonomiky. Tým je zníženie inflácie bez vyvolania recesie a výrazného zvýšenia nezamestnanosti. „Hospodárstvo USA preukázalo veľmi vysokú odolnosť a rastie silnejšie, než sa čakalo. Eurozóna aj celá EÚ síce balansujú na hrane recesie, ale tá by mala byť maximálne len veľmi mierna. So znížením sadzieb by sa mohla ekonomická aktivita začať viac oživovať,“ hovorí Marek Malina.

O tom, či sa pozitívny vývoj na trhoch preleje aj do roku 2024, budú podľa neho v konečnom dôsledku rozhodovať makroekonomické faktory a nálada investorov. Dôležité budú údaje o inflácii (kvôli ich vplyvu na úroky centrálnych bánk), ekonomickom raste, výške úrokových sadzieb, ale aj raste produktivity práce, ktorú by mohol akcelerovať rozvoj generatívnej umelej inteligencie.

Opatrní by však mali investori byť pri nákupe akcií firiem, ktoré na AI stavajú. Tie v minulom roku výrazne zdraželi a je otázne, či ich nečaká korekcia smerom nadol. Celkovo by však akciové trhy mali v roku 2024 rásť, no nemožno od nich očakávať podobné výnosy ako vlani. Pokračovať by mal aj pozitívny trend dlhopisov z konca minulého roka. „Celkovo by mohol ďalší rok priať vyváženým a diverzifikovaným portfóliám dlhopisov a akcií. Tie obsahujú napríklad ETF fondy investujúce do globálnych indexov. Vsádzať na jednotlivé akciové či dlhopisové tituly už bude so sebou niesť vyššie riziko. To však existuje pri každom type investície, na čo by nemal nik zabúdať,“ dodáva Marek Malina.