Ako zachovať hodnotu peňazí počas inflácie

BRATISLAVA –  Ako sa vyhnúť tomu, aby vám peniaze zjedla, či zhltla inflácia?

V trhovej ekonomike sa môžu ceny tovarov a služieb kedykoľvek meniť. Niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nie len k rastu cien jednotlivých položiek. To znamená, že za jedno euro sa toho dá dnes kúpiť menej ako včera. Inými slovami, inflácia znižuje hodnotu meny v priebehu času.

Najnovšie údaje o inflácii neveštia pre peňaženku nič dobré. Napriek tomu majú obyvatelia na bežných, sporiacich, termínovaných účtoch aj vkladných knižkách viac ako 40 miliárd eur.

Inflácia na Slovensku je na 22-ročnom maximum. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu bola medziročne dosiahla v júni dokonca ešte vyššiu úroveň až 13,2 percenta. Ceny sa nepretržite zvyšujú už sedemnásť mesiacov. S vysokou pravdepodobnosťou ešte porastú. To znamená, že si za svoje peniaze môžeme dovoliť kúpiť čoraz menej.

Ako upozorňujú odborníci, tisíc eur tak má oproti situácii spred roka, v súčasnosti hodnotu už menej ako 900 eur. A ak máte napríklad na sporiacom účte s ročnou úrokovou sadzbou nula percent našetrených šesťtisíc eur, ich reálna hodnota je na úrovni okolo 5200
eur.

V pančuche či investované?

Ak by ste však rovnakých šesťtisíc eur investovali, vyhli by ste sa takémuto prudkému znehodnoteniu úspor. „Napríklad by ste vložili na začiatku 6 000 eur, a to v priebehu prvých troch mesiacov po tretinách. Zároveň by ste každý mesiac pravidelne vkladali 50 eur počas desiatich rokov.
Vychádzajme z toho, že ste dynamickým investorom, a teda väčšina z vášho portfólia by bola zameraná na akciové podielové fondy. Po 10 rokoch by výsledná hodnota majetku spolu aj so zhodnotením bola na úrovni približne 17 500 eur,“ vysvetľuje Marek Sokol, odborný garant pre
sporenie a úvery spoločnosti Universal, maklérsky dom.

Computer keys concept of internet online or cyber porn

Všetkým, ktorí majú úspory, a to už či tisíc, ale aj desaťtisíc eur, odporúča, aby ich nenechávali na bežnom účte, sporiacom účte, termínovaných vkladoch alebo doma. Ani jedna možnosť neponúka také zhodnotenie vložených peňazí, aby pokrylo infláciu.

Znížte riziko

Pre všetkých, ktorí majú v súčasnosti vyššie čiastky uložené na neperspektívnych miestach a rozhodli sa ich zhodnotiť investovaním, Marek Sokol radí, aby si ich rozdelili na dva až tri vklady. „Je to vhodné predovšetkým v takýchto turbulentných časoch.“ Ako dodáva, vždy to, samozrejme, závisí od možností a požiadaviek daného investora.

„Dôležité je, aby portfólio bolo dostatočne diverzifikované, a teda aby sme sa vyhýbali vsádzaniu na jednu kartu,“ vysvetľuje Marek Sokol. Toto z dlhodobého hľadiska zabezpečujú napríklad akciové indexové podielové fondy, ktoré obsahujú široké spektrum spoločností, do ktorých je možné investovať.

„My sa zároveň zameriavame predovšetkým na také fondy, ktoré majú označenie ETF (Exchange Traded Fund – voľne obchodované na burze), pretože takto dokážeme klientovi čo najefektívnejšie zhodnotiť jeho majetok.  V krátkodobom horizonte, respektíve pri konzervatívnejších klientoch, dopĺňame portfólio menej rizikovými aktívami, ako napríklad dlhopismi, či realitným fondom,“ uzatvára odborník Universal maklérsky dom.