Financial Times: päť úvah o konci vojny na Ukrajine

LONDÝN – Autori denníka Financial Times Henry Foy v Bruseli a Demetri Sevastopulo vo Washingtone zverejnili päť scenárov vojny na Ukrajine.

Prvý scenár znie: Rusko porazí Ukrajinu na celej čiare a zvrhne vládu Volodymyra Zelenského. Autori považujú tento scenár za najpravdepodobnejší vzhľadom na vojenskú silu Ruskej federácie. Udržanie moci novej vlády bude veľký problém z hľadiska akýchkoľvek nákladov.

Druhý scenár znie: Rusko čiastočne obsadí krajinu. Krajina sa rozdelí na dve časti ukrajinsky hovoriacu a rusky hovoriacu. Novým hlavným mestom Ukrajiny bude Ľvov. Rusko môže obsadiť aj tretie najväčšie mesto Ukrajiny Odesu a krajinu úplne zbaviť prístupu k Čiernemu moru.

Tretí scenár znie: Dohodnuté urovnanie. Mohlo by nastať ak by obe strany uviazli v konflikte a ani jedna by nedosiahla žiaden výraznejší pokrok. Doterajšie rozhovory nič nepriniesli. Ruská federácia požaduje neutralitu Ukrajiny a podstatné zníženie vojenských kapacít. Ukrajina nesúhlasí.

Tretí scenár znie: Ruská federácia ustúpi. Autori scenárov podmieňujú tento výsledok vojnového konfliktu tým, že západné krajiny poskytnú Ukrajine viac zbraní. Kľúčom ustúpeniu Ruskej federácie by mala byť rastúca opozícia voči politickému režime. Nie je to možné vzhľadom na zákony, ktoré to nedovoľujú.

Piaty scenár znie: Vojna medzi Ruskou federáciou a NATO. Rusko nechce, aby západné krajiny dodávali Ukrajine vojenský materiál a považuje to za eskaláciu. Ruská federácia vyhlásila, že môže ničiť tieto dodávky počas prepravy. NATO považuje toto upozornenie za eskaláciu.