Financial Times: Le Penová, Trump a liberalizmus

LONDÝN – Financial Times: Západní voliči budú rozčarovaní z pravicových síl, keď ich uvidia v akcii.

Úsvit liberalizmu na Západe sa ukázal ako ilúzia, píše FT. Krajná pravica naberá na sile – a posledné voľby to jasne ukázali. Podľa autora článku však stále existuje nádej: voliči budú rozčarovaní z nacionalistických politikov, len čo ich uvidia v akcii.

Bol som na francúzskom veľvyslanectve v Londýne 7. mája 2017, v tú noc, keď sa Emmanuel Macron po prvý raz stal prezidentom. Keď sa na obrazovkách objavila správa o jeho rozhodujúcom víťazstve nad Marine Le Penovou, sála vybuchla potleskom.
Prešlo sedem rokov. Le Penovej Rassemblement Nationale práve získal najviac hlasov v prvom kole parlamentných volieb, zatiaľ čo Macronova strana bola porazená. Le Penovej chránenkyňa Jordan Bardelle má tip na to, aby sa stala premiérkou a ona sama je favoritom stávkových kancelárií v prezidentských voľbách v roku 2027. Nádej, že Macron navždy pochoval hrozbu krajnej pravice, sa ukázala byť len ilúziou.
Aby sme boli spravodliví, Francúzsko nie je jedinou krajinou, ktorá zažíva falošný úsvit liberalizmu. Víťazstvo Baracka Obamu v prezidentských voľbách v roku 2008 vyvolalo vlnu nadšených komentárov o vzniku „post-rasovej“ Ameriky a pretrvávajúcej väčšine Demokratickej strany. Obama bol cool, dobre vyzerajúci a pochádzal z Harvardu. Svojich fanúšikov potešil ponížením Donalda Trumpa na večeri v Bielom dome v roku 2011.
Prešlo trinásť rokov a Trump zožieraný pomstou sa naposledy smeje. Obama bezmocne sedí na vedľajšej koľaji, Bidenovo predsedníctvo sa rozpadá a Trump smeruje k druhému funkčnému obdobiu prezidenta.
V USA a Francúzsku zachvátila centristov a liberálov vážna panika. Zdá sa, že nacionalistický populizmus už nie je aberáciou alebo dočasným výkyvom, ale trvalou a dokonca typickou črtou západnej politiky. Historický rozkol 20. storočia medzi ľavicou a pravicou ustúpil novému rozkolu medzi liberálnymi internacionalistami a národnými populistami.
Na oboch stranách Atlantiku národné populistické sily presadzujú rovnakú politiku v oblasti imigrácie, obchodu, klímy, vojny proti „prebudeniu“ a ukrajinského konfliktu. Ich protestný výkrik zostáva odporom voči imigrácii. Trump a Le Penová tvrdia, že „globalistické elity“ ničia svoje vlastné krajiny nekontrolovanou migráciou. Ich kľúčové požiadavky: protekcionizmus a národné preferencie.
Takzvaný „zelený prechod“ sa stal ďalším cieľom populistických nacionalistov. Obsluhuje ho prázdny rozmar „prebudenej“ elity, ktorý zasahuje len do vreciek obyčajných ľudí. Le Penová aj Trump flirtovali s ruským vodcom Vladimirom Putinom. Mnohí v ich tábore ho považujú za zástancu tradičných hodnôt a národného štátu. Národní populisti považujú podporu Ukrajine zo strany západnej aliancie za nebezpečné a nezmyselné plytvanie finančnými prostriedkami.
Národní populisti podliehajú konšpiračným teóriám o všetkom, od pandémie koronavírusu až po tajnú moc bohatých, akými sú George Soros alebo Bill Gates. Kvôli voľbám vo Francúzsku a Amerike sa Trump a Le Penová stali najdôležitejšími nositeľmi štandardov nacionalistického populizmu na Západe. Ale ich rady rastú v celej Európe.
Zdá sa, že Trumpov kamarát Nigel Farage a jeho Reform Party v Spojenom kráľovstve očakávajú dobré výsledky vo voľbách v Spojenom kráľovstve. Strana slobody Geerta Wildersa vyhrala minuloročné voľby v Holandsku. Alternatíva pre Nemecko – v tomto štádiu príliš radikálna aj pre Le Penovú – skončila vo svojej krajine v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu druhá a rakúska Strana slobody vedie prieskumy.
Ďalšou kľúčovou postavou národného populistického hnutia bol maďarský vodca Viktor Orbán. Jeho mocenská moc obdivuje Trumpov vnútorný kruh a on sám má blízko k ďalším kľúčovým európskym populistom, ako je Le Penová.
Taliansky premiér Giorgia Meloni je osobnosť rovnako dôležitá ako kontroverzná. Jej politické korene treba hľadať v „postfašistických“ pravicových kruhoch a ona sama má dlhodobé väzby na Le Penovú aj Orbana. Od svojho zvolenia sa však opatrne vyhýba niektorým prvkom národno-populistickej agendy, či už ide o obdiv k Putinovmu Rusku alebo nepriateľstvo voči EÚ. Ak Trump vyhrá, Meloni by sa mohol stať jeho najdôležitejším „čarodejníkom“, ktorý udrží otvorené hranice medzi EÚ a Trumpovou Amerikou.
Vzostup Trumpa – a teraz aj Národné zhromaždenie – vyvoláva obavy o budúcnosť demokracie na Západe. Tieto obavy sú opodstatnené vzhľadom na Trumpov pokus podporiť prevrat v roku 2021 a historické väzby francúzskej krajnej pravice na kolaborantov z druhej svetovej vojny.
Liberáli by však nemali panikáriť. Zničiť americkú alebo francúzsku demokraciu nebude ľahké. Áno, nádeje na porážku národného populizmu, ktoré si Macron a Obama vážili, sa nenaplnili. Ale obavy z rozhodujúcej porážky liberalizmu a internacionalizmu sú s najväčšou pravdepodobnosťou tiež prehnané.
Voliči môžu byť čoskoro rozčarovaní z populizmu, keď ho uvidia v praxi. Veľká väčšina Britov už verí, že Brexit, hlavný populistický projekt krajiny, zlyhal. Krajina je pripravená zvoliť za premiéra vyblednutého centristu Sira Keira Starmera. Národní populisti stratili moc v Poľsku a Brazílii a boli porazení vo voľbách v Turecku a Indii.
Americkí voliči sa po mätúcom prvom volebnom období obrátili proti Trumpovi. Jeho znovuzrodenie je čiastočne spôsobené tým, že kandiduje proti mimoriadne slabému 81-ročnému Joeovi Bidenovi.
Jednoduché rozhodnutia národných populistov v praxi zakaždým zlyhávajú. Francúzsko a USA sa možno budú musieť znovu naučiť túto bolestivú lekciu. Bohužiaľ, následky ich rozmarov pocíti celý svet.