Film Olivera Stonea Kazach: príbeh zlatého muža, Kaddáfí dával len 20 mld. USD za atómové zbrane

NUR – SULTAN – Oliver Stone pre novinárov uviedol film „Kazach: Príbeh zlatého muža“, ktorý nakrútil o prvom prezidentovi Kazachstanu Nursultanom Nazarbajevovi.

Bývalý prezident v ňom hovoril o histórii jadrových zbraní, ktoré sa v krajine nachádzali. Po rozpade ZSSR mal Kazachstan k dispozícii štvrtý najväčší arzenál jadrových zbraní na svete. Palestínsky vodca Jásir Arafat v mene líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sľúbil Kazachstanu 20 miliárd dolárov, aby si krajina ponechala sovietske jadrové zbrane a odmietla ich preniesť do Ruska.

Test atómovej bomby v čase ZSSR na strelnici pre meste Semipalatinsk v Kazachstane.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, prvý prezident republiky Nursultan Nazarbajev to povedal v rozhovore s americkým režisérom Oliverom Stoneom pre film Kazach: príbeh zlatého muža.

“Ukázalo sa, že sme vlastníkmi štvrtého arzenálu na svete.” A začali ku mne prichádzať – Margaret Thatcherová [britská premiérka 1979-1990], James Baker [minister zahraničných vecí USA 1989-1992]. Všetci prišli a pýtali sa: čo s raketami … čo urobíte? “ – povedal Nazarbajev.

Kazašské ministerstvo zahraničia, ktoré vtedy riadil súčasný prezident krajiny Kassym-Žomart Tokajev, dostal list „od mnohých islamských štátov“, v ktorom sa uvádza, že „Kazachstan sa stal jedinou islamskou krajinou s jadrovými zbraňami,“ pokračoval Nazarbajev.

Neskôr do republiky pricestoval predseda palestínskej národnej správy Jásir Arafat. “A on povedal: Nie som sám zo seba, pochádzal som od tvojich priateľov.” Poslal ju Muammar Kaddáfí, aby zistil situáciu s jadrovými zbraňami. Prirodzene, nemal som na mysli tieto rakety predávať. Jednoducho som povedal: „Je veľmi nákladné udržiavať ich, Kazachstan to neznesie.“ – “Koľko peňazí potrebuješ?” V tom čase som nechápal množstvo peňazí, najmä v dolároch. Takže som to zo žartu vzal zo stropu a povedal: 20 miliárd dolárov. Myslel som si, že je to žart. Reagoval však vážne. Povedal: Dám vám také peniaze, “spomenul si Nazarbajev.

Na Stoneovu objasňujúcu otázku odpovedal, že tieto peniaze brať nebude, neboli prevedené.

V roku 2012 Tokajev uviedol, že v roku 1992 dostal od Kaddáfího list Nazarbajevovi, v ktorom sľúbil „pridelenie pomoci v hodnote niekoľkých miliárd dolárov“ na zachovanie jadrového arzenálu. Podľa neho prezident Kazachstanu – vtedy ním bol Nazarbajev – nepodporil iniciatívu líbyjského vodcu, pretože si myslí, že nie z hľadiska okamžitého prínosu, ale strategicky. “Bolo by žiaduce zverejniť obsah listu uloženého v archívoch, aby súčasníci a budúce generácie politikov a vedcov mohli lepšie pochopiť dynamiku tejto zložitej doby,” uviedol vtedy Tokajev.

V roku 2017 rozprával rovnaký príbeh bývalý minister obrany Kazachstanu Muchtar Altynbaev v rozhovore pre Sputnik.
“Najvážnejším problémom boli jadrové zbrane – opustiť alebo neopustiť jadrové sily?” Prezident prijal ťažké rozhodnutie o uzavretí testovacieho miesta Semipalatinsk. Potom som to zistil: prezident povedal, že, ako sa ukázalo, moslimské štáty, Kaddáfí ponúkol veľa peňazí: „Budeme udržiavať moslimský štát, ponecháme jadrové zbrane.“ Viete si predstaviť, aké to bolo pokušenie? Potom sme si uvedomili, prezident vysvetlil: keby sme nechali jadrové zbrane, pozeralo by sa na nás z iného uhla, boli by na nás uvalené mnohé sankcie. Teraz je to ako v Severnej Kórei, “uviedol Altynbaev.

Kassym-Žomart Tokajev. Fotografia: Fotobanka Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu.

V decembri 2020 Nazarbajev hovoril o požiadavkách na zachovanie jadrových zbraní v rozhovore pre dokumentárny film „Challenge Fate“, ktorý vytvorili agentúra „KCabar“ a noviny „Argumenty i Fakty Kazachstan“.

“Boli sme mladý štát, mali sme strašnú krízu.” Krajina sa zrútila, prerušili sa ekonomické a ľudské väzby. Štát nemá peniaze. Všetko je v štátnom majetku, bolo potrebné vykonať rýchlu privatizáciu, obnoviť ekonomiku, získať podporu svetového spoločenstva vrátane finančnej. Zvládli sme to. Čo sa týka rakiet a arzenálu, odrazili by nás. Stali by sa z nás vyvrheli ako Severná Kórea. Vedel som, že prítomnosť jadrovej bomby v štáte nie je zárukou jej ochrany, pretože takýchto bômb je dnes na svete 7 000. Na každú z vašich rakiet budú namierené dve alebo tri rakety a v prípade vojny bude územie zničené, “uviedol Nazarbajev vo filme.

Kazachstan bol vyzbrojený 1 216 jadrovými zbraňami, čím sa po USA, Rusku a Ukrajine umiestnila na štvrtom mieste na svete.

Výsledkom bolo to, že Kazachstan a Ukrajina presunuli svoj jadrový arzenál do Ruskej federácie.

Bývalý minister obrany Kazachstanu Muchtar Altynbaev.