Fergana: pol hektára pôdy na každého barana
Uzbeci, ktorí sa chcú zapojiť do chovu zvierat, dostanú za každú hlavu hospodárskeho zvieraťa pol hektára pôdy. Pozemky z rezerv okresných úradov určených na pastviny a pestovanie krmovín budú prenajímať na trvalý alebo dlhodobý prenájom za predpokladu, že do dvoch rokov podnikatelia preukážu ziskovosť svojho podnikania. Rozhodol o tom prezident Šavkat Mirzijoeva. Uvádza to portál Fergana News.
Zároveň sú miestne úrady poverené pomáhať podnikateľom pri získavaní zvýhodnených úverov v rámci programu „Každá rodina je podnikateľ“ na nákup rodokmeňa alebo zavedenie zavlažovacej techniky na pozemku.
Dažďová pôda v rezervných khokimiyatoch sa bude vydávať aj pre poľnohospodárske podniky zaoberajúce sa produkciou krmovín. Pre nich je k dispozícii rad výhod, vrátane dotácií na vŕtanie vertikálnych zavlažovacích studní vo výške 100 tisíc sumov, čo je asi amerických 12 dolárov, za každý meter prehĺbenia.
Ako experiment v regiónoch Kaškadarya, Taškent a Chorezm organizujú pobočky štátneho podniku Oznalčilik ministerstva poľnohospodárstva Uzbekistanu, ktorý bude poskytovať služby v oblasti šľachtenia, ako je umelé oplodnenie hospodárskych zvierat. Krajina vytvorí systém elektronickej evidencie takýchto kráv a ich teliat.
Včelárom dovolili v Uzbekistane na jar a v lete premiestňovať úle na územie susedných krajín ako “dočasný vývoz”. Do Uzbekistanu budú môcť na jeden úľ doviezť 50 kilogramov medu bez zaplatenia cla. Okrem toho od 1. apríla 2019 dovolili export jednodňových kuriatok.
Skôr, Mirzijoev, v rámci štátneho programu “Každá rodina je podnikateľ,” organizoval v každej machalle, čo je miestne označenie pre komunitu systém pre výrobu tovarov a služieb na princípe “jeden machalla – jeden výrobok”.
Program „Každá rodina je podnikateľ“ spustili v Uzbekistane začiatkom júna 2018 v regióne Andižan. Na jeho financovanie vyčlenili 200 miliónov dolárov a prezident nariadil investovať 100 miliónov dolárov na jeho realizáciu v regióne Fergana. Program mal pokrývať každé mesto a región Uzbekistanu, vrátane tých vzdialených s drsnými klimatickými podmienkami. V niektorých regiónoch však miestni úradníci túto myšlienku rýchlo pokazili. Napríklad zamestnanci rozpočtových organizácií v regióne Navoi sa sťažovali, že úrady ich nútia odovzdať peniaze na nákup živých kurčiat a pre tých, ktorí žijú aj v bytoch.