Fejtón The New Yorker o večierku po stretnutí G7

Americký intelektuálny magazín The New Yorker priniesol fejtón po stretnutí krajín G7.  Tu je jeho úplný text a tu preklad:

La Malbaie, Kanada. Predstavitelia Francúzska a Kanady vyhlásil, že  pocítili  “mimoriadnu úľavu“, keď sa dozvedeli, že Donald Trump predčasne opustí summit G7, a tak v piatok dali najavo, že nemal v úmysle hovoriť Trump o svojich plánoch na organizáciu večierku  po stretnutí skupiny G7.

V rozhovore s novinármi Emmanuel Macron a Justin Trudeau povedali, že medzi neamerickými účastníkmi stretnutia bol úplný konsensus, v tom aby „neoznámili Trumpovi miesto a čas večierku typu „afterparty“, ale aj vôbec existencii tohto zámeru.

“Vypracovali sme plán – ak sa Trump spýta na afterparty, potom odpovieme nasledovne:” Opýtajte sa Angely Merkelovej, “povedal Macron. “A  Angela tá by mu vyviedla úplnú odštrukciu.“

Technicky je rodina

Merkelová potvrdila, že je pripravená odpovedať na Trumpovu otázku takto: “Nemyslím si, že niekto plánuje niečo takéto” po summite. Keby sa jej Trumpová spýtala, pevne by poprela, že vôbec má nejakú, tú “informáciu” o tomto večierku.

“Zaklamať by pre mňa nebol vôbec problém, hoci vzťahy medzi našimi krajinami sa vrátia ďaleko do minulosti, k dňu vylodenia spojenéckých vojsk v Normandii alebo v nejaký iný deň,” hovorila Merkel a vyšpúlila okále.

Podľa Trudua sa “afteparty” bude konať podľa plánu v sobotu po skončení summitu G-7. “Teraz, keď Trump odišiel, máme naozaj čo oslavovať,” dodal Macron.