Faktory pôsobiace na ceny plynu v Európe

BRATISLAVA –  Rast cien zemného plynu na európskom trhu je spôsobený niekoľkými faktormi. Ich poradie neznamená ich váhu pri rastie cien

Prvým je to, že Európska únia sa rozhodla investovať do zelenej ekonomiky a energetiky. To viaže finančné prostriedky a neumožňuje investovať do plynárenstva.

Druhým faktorom je to, že počas pandémie došlo v minulom roku v poklesu priemyselnej produkcie. To znamená aj pokles cien zemného plynu. Vtedy ho krajiny, ale aj podniky nenakupovali do zásob. Nedostatok zemného plynu je preto dôsledkom uvažovania v krátkodobom horizonte. Pri nízkych cenách má zmysel nakupovať termínované kontrakty. To je vec riadenia finančných rizík v podniku, ale aj v celej krajine.

Tretím faktorom je obmedzenie ťažby v Holandsku v najväčšom ložisku zemného plynu Slochteren v holandskej provincii Groningen. Objavili ho v roku 1959 .  Je to desiate najväčšie ložisko na svete. Ťažba spôsobila zosuvy pôdy, zemetrasenia a deštrukciu budov.  K tomu je potrebné pripočítať aj opravy nórskych plynovodov.

Štvrtým faktorom je to, že skvapalnený plyn nesmeruje do Európy ale do juhovýchodnej Ázie, kde sú vyššie ceny.

Piatym faktorom je vyčkávacia pozícia Ruskej federácie v súvislosti s povoľovaním prevádzky plynovodu Nord Stream 2.  Posledný faktor patrí do roviny špekulácií niektorých hovoriacich hláv. Tie hovoria o tom, že Ruská federácia by skôr nechcela používať pri obchodovaní so zemným plynom burzy, ale chcela by sa vrátiť k dlhodobým kontraktom.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.