Exportné dodávky ropy z Ruskej federácie dosahujú vrchol za dva mesiace vďaka projektu Sachalin

MOSKVA – Nárast dodávok je pozorovaný v očakávaní rozhodnutia OPEC+ zmierniť požiadavky na zníženie produkcie (od októbra).

Objemy prepravy ropy z Ruska dosiahli najvyššiu úroveň za posledné dva mesiace, k čomu prispelo obnovenie dodávok zo Sachalinu do Ázie.

Dodávky ropy z Ruskej federácie po mori. Čiara označuje štvortýždňový kĺzavý priemer.

Celkom 4-týždňový priemer vývozu ropy sa v týždni do 25. augusta zvýšil na 3,26 milióna barelov denne. Rast bol do značnej miery spôsobený oživením zásielok z projektov pri pobreží ruského Ďalekého východu. Sachalin 2 sa už vrátil z mesačnej odstávky údržby a odoslal len svoju tretiu zásielku za deväť týždňov. Z exportného terminálu Sachalin-1 v De Kastri boli vyexpedované aj dva náklady ropy Sokol. Pokiaľ ide o dodávky odrody ESTO z Kozmino (realizované potrubím a železnicou zo Sibíri), za posledné 3 týždne bolo realizovaných deväť zásielok týždenne.

Nárast námorného exportu z Ruska prichádza pred rozhodnutím OPEC+ zmierniť ťažobné obmedzenia z októbra. Aj keby aliancia skutočne urobila kladné rozhodnutie a objem dodávok z OPEC+ sa zvýšil, Rusko predtým prisľúbilo zníženie dodávok, keďže začiatkom tohto roka už jeho dodávky prekročili limity, ktoré mu boli pridelené.

Tankery sa týždenne nakladajú ruskou ropou.

To znamená, že na dennej báze vzrástli námorné zásoby ropy z Ruska v týždni do 25. augusta o približne 390 000 barelov na 3,35 milióna, čo je najviac za tri týždne.

Zvýšil sa aj menej volatilný štvortýždňový priemer, ktorý vzrástol o 60 000 barelov denne na 3,26 milióna z 3,2 milióna v predchádzajúcom týždni. Sadzba sa zvýšila v troch z posledných štyroch týždňov a je na najvyššej úrovni od prvého júlového týždňa.

Tohtoročné dodávky ropy sú asi 40 000 barelov denne pod priemerom za celý rok 2023.

Dodávky ropy z Ruskej federácie podľa regiónov.

Dodávky z projektu Sachalin-2 sa obnovujú. Začiatkom júla sa na mesiac zastavila kvôli údržbe ropných a plynových zariadení. Jedna várka bola naložená v týždni od 25. augusta.

Počas týždňa boli odoslané aj dve zásielky kazašskej ropy z KEBCO – po jednej v Novorossijsku a Usť-Luge.

Zjavné dodávky z Ruskej federácie zákazníkom v Ázii, vrátane tých, ktorí nemajú konečné miesto určenia, vzrástli za štyri týždne do 25. augusta na 3,08 milióna barelov denne. Ide o najvyššiu úroveň od mája, no stále je približne 9 % pod priemernou úrovňou zaznamenanou v apríli.

Dodávky ropy z Ruskej federácie do Ázie podľa krajín.

Približne 1,2 milióna barelov ropy denne bolo naložených na tankery smerujúce do Číny. Námorný dovoz ázijskej krajiny sa zvyšuje o približne 800 000 barelov ropy denne dodávanej z Ruska potrubím, či už priamo alebo cez Kazachstan.

Prietok na lodiach smerujúcich do Indie bol v priemere 1,62 milióna barelov denne, čo je nárast z 1,5 milióna do 18. augusta.

Objem asi 240 000 barelov denne bol na lodiach signalizujúcich ich prechod do Port Said alebo Suezu v Egypte. Tieto lety zvyčajne končia v prístavoch v Indii alebo Číne a zobrazujú sa ako „Neznáma Ázia“, kým nebude zrejmá konečná destinácia.

Ruský námorný vývoz ropy do európskych krajín sa úplne zastavil: dodávky do Bulharska sa skončili koncom minulého roka. Rusko tiež stratilo približne 500 000 barelov denne z vývozu potrubím do Poľska a Nemecka začiatkom roku 2023, keď tieto krajiny prestali nakupovať.

Dodávky ropovodov do Maďarska a Slovenska, ktoré cez Ukrajinu prechádzajú cez južnú vetvu ropovodného systému Družba, prerušil v posledných týždňoch aj zákaz Kyjeva na tranzit ropy, ktorú vlastní Lukoil PJSC cez svoje územie. Maďarsko uviedlo, že rafinéria Mol Nyrt diskutuje o riešení a generálny riaditeľ spoločnosti povedal, že krajina nebude mať nedostatok ropy.

Turecko je teraz jediným trhom na krátke vzdialenosti pre dodávky zo západných ruských prístavov, pričom dodávky klesli na približne 180 000 barelov denne počas 28 dní do 25. augusta, čo je najnižšia úroveň od apríla 2023.

 

 

Dodávky z Ruskej federácie do severnej Európy, Stredozemného mora, Turecka a čiernomorského regiónu všeobecne.

Exportné ocenenie

Hrubá hodnota vývozu ropy z Ruska vzrástla na 1,62 miliardy USD za sedem dní do 25. augusta z 1,48 miliardy USD za obdobie do 18. augusta.

Vývozné ceny v prístavoch v Baltskom a Čiernom mori v priebehu týždňa klesli o približne 2,20 USD za barel, zatiaľ čo kľúčová tichomorská ropa ESPO klesla o približne 3,20 USD za barel. Ceny dodávok pre Indiu tiež klesli a podľa Argus Media klesli o približne 2,20 USD za barel.

Priemerný príjem za štyri týždne sa prakticky nezmenil na úrovni približne 1,59 miliardy dolárov týždenne. Štvortýždňové priemerné maximum 2,17 miliardy dolárov týždenne bolo dosiahnuté v období do 19. júna 2022.

Počas prvých štyroch týždňov po tom, čo krajiny G7 začiatkom decembra 2022 zaviedli cenový strop na vývoz ruskej ropy, náklady na námorné zásielky klesli na minimum 930 miliónov dolárov týždenne, ale čoskoro sa zotavili.

Odhadované náklady na námorný vývoz ropy z Ruskej federácie.

(Spracované na základe materiálov tlačovej agentúry Bloomberg)