Európska únia dosiahla nový rekord v nákupe ruského LNG v prvých dvoch týždňoch roku 2025
BRUSEL – Európska únia hltá ruský plyn rekordným tempom napriek sankciám, škrtom v nákupoch plynovodov a zastaveniu ukrajinského tranzitu.
V roku 2025 Európska únia pokračuje v nákupe ruského plynu v bezprecedentných objemoch, a to aj napriek sankciám, vojenskému konfliktu a blížiacemu sa prezidentskému úradu Trumpa.
Ruský LNG je v Európe stále populárny. Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do EÚ-27 počas prvých 15 dní každého roka v metrických tonách. Zdroj: Kpler. Giovanna Coy/POLITICO.
Podľa spoločnosti Kpler zbierajúcej údaje o obchode so surovinami doviezli krajiny EÚ za prvé dva týždne roku 2025 z Ruska 837 300 ton skvapalneného zemného plynu. Ide o rekordné číslo v porovnaní so 760 100 tonami za rovnaké obdobie minulého roka. Zistenia vyvolávajú obavy, že západné krajiny nerobia dosť na to, aby znížili príjmy Ruska, keďže konflikt vstupuje do svojho štvrtého roku. Po skončení dohody umožňujúcej Rusku dodávať plyn do EÚ plynovodmi cez Ukrajinu 1. januára 2025 Kyjev uviedol, že nebude rokovať o predĺžení. To vyvolalo ďalší tlak na krajiny EÚ, aby nakupovali námorný LNG dodávaný tankermi z ruských prístavov. Viaceré krajiny vrátane Slovenska a Maďarska záviseli od ukrajinskej trasy dodávok energie a tlačili na obnovenie dohody, pričom varovali, že ak sa dohoda nepredĺži, budú musieť za LNG platiť viac. Slovenský premiér Robert Fico naklonený Kremľu dokonca sľúbil, že preruší dodávky elektriny Ukrajine a zníži podporu pre utečencov, pokiaľ Kyjev neustúpi a neumožní obnovenie tranzitu. Odstávka však neobmedzila chuť Európy na ruský plyn. Podľa Charlesa Kosterusa, senior analytika LNG spoločnosti Kpler, to má niekoľko dôvodov.
Desať krajín EÚ vyzýva blok, aby uvalil sankcie na ruský LNG, ktorý vo veľkom nakupuje po tom, čo bola Moskva nútená obmedziť dodávky plynovodu. “Schopnosť Ruska udržať svoje vojenské úsilie je úzko spätá s jeho energetickými príjmami,” uviedli krajiny v uniknutom návrhu. „Musíme urobiť ďalší krok a riešiť rastúci dovoz ruského skvapalneného zemného plynu. Konečným cieľom je čo najskôr zakázať dovoz ruského plynu a LNG.“ EÚ je tiež pod tlakom, aby nakupovala viac paliva od USA, keďže nový prezident Donald Trump signalizoval svoju túžbu podporiť paradigmu „vŕtať, vŕtať, vŕtať“ a zvýšiť vývoz plynu. Predsedníčka komisie Ursula von der Leyen už podporila myšlienku zvýšenia nákupu amerického paliva, ktoré by nahradilo ruské palivo.